Doba čtení:1 m, 23 s

Chvilku se zdálo, že by se ArcelorMittal Ostrava nemusela ocitnout mimo svou mateřskou skupinu, ale bylo to opravdu jen chvilku.

I když evropský antimonopolní úřad dal zelenou evropským nákupům a prodejům nadnárodní společnosti ArcelorMittal, postavila se těmto plánům do cesty nová italská vláda. Kritizovala způsob vedení tendru, ve kterém ArcelorMittal získal italskou ocelárnu Ilva, hlavní cíl jeho současných evropských snah.

Čtěte také:
Začíná jednání o budoucnosti ArcelorMittal
ArcelorMittal Ostrava na prodej

Jak se nyní ukazuje, byla to překážka jen dočasná. Právní nález shledal dohodu o koupi Ilvy mezi předešlou italskou vládou a Arcelor Mittal za platnou.

Díky těmto turbulencím se však na chvíli mohlo zdát, že ostravská huť ArcelorMittal Ostrava by se prodeji mohla vyhnout, pokud by z nákupu Ilvy sešlo. Nicméně stav zůstává nezměněn.

Ostravská huť to nebude mít lehké. Jediný zajímavý zájemce, o kterém se hovořilo, Třinecké železárny, svou nabídku na koupi počátkem srpna stáhl. Může jít o vyjednávací taktiku, může jít o nedostatek financí a vysokou prodejní cenu. V každém případě to ponechává budoucnost ostravské huti v určité nejistotě.

Graf č.1: Struktura světového využití primárních energetických zdrojů v uplynulých desetiletích

Zdroj: BP Statistical Review of World Energy 2018 Pozn 1: osa x: letopočet 1992 až 2017, osa y: spotřeba v milionech tun ropného ekvivalentu (Mtoe – jednotka energie, kterou vydá 1 milion tun ropy při spalování)

Graf č.2: Světová spotřeba uhlí v energetice a jeho těžba

Zdroj: BP Statistical Review of World Energy 2018

Mohlo by vás zajímat:
Stařík v lomu přijde o svůj rekord
Těžaři si brousí zuby na vesmírný poklad
Služební auto obra Koloděje