Arch Coal čeká obtížný rok

Ilustrační foto: Imagio.cz

Americká těžařská firma Arch Coal v loňském čtvrtém čtvrtletí zvýšila tržby na 745,2 milionu dolarů z předloňských 719,4 milionu dolarů. Společnost snížila ztrátu na 240,1 milionu dolarů. Nebude vyplácet dividendu. V letošní roce firma očekává, že situace na trhu bude i nadále obtížná, a to kvůli vlivu mírné zimy na spotřebu uhlí a ceny zemního plynu a zásob. Firma to uvedla v tiskové zprávě k hospodářským výsledkům.

Za celý loňský rok firma utržila 2,9 miliardy dolarů a prodala 134 milionů tun uhlí. Společnost zvýšila hrubý provozní zisk EBITDA na 280,1 milionu dolarů a vykázala čistou ztrátu 558,4 milionu dolarů, 2,63 dolaru na akcii.

„V roce 2014 jsme učinili významný pokrok ohledně optimalizace struktury nákladů a aktiv portfolia společnosti, nadále se zaměřujeme na bezpečnost našich zaměstnanců a péči o životní prostředí,“ řekl generální ředitel firmy John W. Eaves.

Arch Coal předpokládá, že letos prodá 124 až 136 milionů tun energetického uhlí a 6,3 až sedm milionů tun koksárenského uhlí.

Arch Coal je nejvíce diverzifikovanou americkou těžařskou firmou. Její dodávky uhlí v USA pokrývají 14 procent. Firma těží ve státech Wyoming, Colorado, Illinois, Západní Virginie, Kentucky, Virginie a Maryland.