Archeologové pátrají po uhelné historii

Eckley Miner’s Village

Letos v  červenci se do obce Eckley Miner’s  Village v americkém státě Pensylvánie už poněkolikáté vypravila skupina studentů z marylandské univerzity. Studenti zde prováděli výzkum, který má pomoci lépe poznat život horníků v této oblasti.  

„Po spoustě z nich nezbyly žádné psané zprávy a informace o jejich životě. A pouze díky vykopávkám, systematickým tříděním a katalogizováním nálezů můžeme získat poměrně dobrý obrázek o tom, jak zdejší obyvatelé vlastně žili,“ uvedl Bode Morin, který vykopávky řídí.

Eckley Miners’ Village je památkově chráněným územím. Je to skanzen v okrese Luzerne, který návštěvníkům v autentických obydlích z 19. století přibližuje život horníků. Zdejší černouhelné doly totiž fungovaly více než 160 let.

Čtěte také: Kopce připomínají těžbu uhlí ve Francii

Do severovýchodní Pensylvánie archeologický tým pod vedením profesora Paula Shackela z marylandské univerzity vyrazil letos už počtvrté. „Objevovat historii života dělníků je pro tento region velmi důležité. Eckley Miners’ Village je skvělým místem pro studium úplných kořenů těžby uhlí a také toho, jaký měl tento průmysl vliv na horníky a jejich rodiny,“ dodal. Archeologové se zaměřili na jednu z ulic hornického městečka, kam přicházeli nově příchozí imigranti a usazovali se ve snaze najít ekonomickou stabilitu.

Zdejší černouhelné doly fungovaly více než 160 let

Někteří ze studentů využijí výsledky vykopávek ve své disertační práci. „Zajímavé je například sledovat postavení žen v tehdejší společnosti, takových informací se v historii tohoto regionu příliš nenajde. Výzkum by nám měl proto pomoci například zjistit, co ženy a děti dělaly během dne, když byli jejich manželé v práci,“ vysvětlila jedna ze studentek.

Mohlo by vás zajímat:
Peanut Mine, jak se rekultivuje v Coloradu