Australané chtějí uhelný důl v Kanadě

Důl by měl pokrývat plochu 2 800 hektarů. Foto wikipedia org Michael Gäbler

Firma Hancock Prospecting patřící australské těžební magnátce Gině Rinehartové doufá, že se jí podaří překonat opozici vůči otevření nového uhelného dolu v kanadských Skalistých horách. Důl Grassy Mountain má podle předpovědi produkovat 4,5 milionu tun uhlí za rok.

Důl by měl pokrývat plochu 2 800 hektarů a mohl by být precedentem pro nové projekty v regionu. Oponenti tvrdí, že by projekt poškodil divokou zvěř a vodu v oblasti, napsal server msn.com.

Čtěte také:
Kanada pomůže energetice miliardami
Američané hrozí sankcemi kvůli NordStream 2

V červnu provincie Alberta, která je domovem většiny kanadských ropných rezerv, zrušila omezení na těžbu uhlí zavedená v 70. letech minulého století, aby nastartovala ekonomiku tvrdě zasaženou pandemií koronaviru a prudkým poklesem cen ropy.

Veřejná slyšení ohledně povolení pro Grassy Mountain, které vyžaduje federální a provinční schválení, by měla být zahájena v říjnu.

Hancock patří mezi řadu australských společností s projekty v regionu, jejichž cílem je dodávat koksovatelné uhlí z Alberty na asijské trhy. Mezi další firmy, které zkoumají situaci v regionu, patří například Atrum Coal,  Montem  či Cabin Ridge Project.