Labouristická vláda australského státu Nový jižní Wales hodlá prodloužit životnost největší uhelné elektrárny v zemi Eraring. Na udržení provozu elektrárny bude pravděpodobně vynaloženo 200 až 400 milionů australských dolarů (zhruba 3 až 6 miliard korun) ročně.
Oznámení se blíží, stárnoucí elektrárna má být uzavřena v srpnu příštího roku a její vlastník Origin žádá o 18měsíční výpovědní lhůtu, aby mohla zůstat v provozu. To se nelíbí ekologickým aktivistům, kteří požadují uzavření elektrárny. Vláda Nového Jižního Walesu ale upozornila, že po uzavření Eraringu hrozí nedostatek energie a výpadky proudu, napsal server solidarity.net.
Síkelovo ministerstvo v energetice nebezpečně tápe
Expanze fosilních paliv v Austrálii k nevoli aktivistů stále pokračuje. V lednu vláda Nového Jižního Walesu schválila rozšíření uhelného dolu Boggabri, čímž prodloužila jeho životnost do roku 2036. Na začátku února dala queenslandská vláda zelenou novému uhelnému dolu v Bowenské pánvi, uhelnému dolu Winchester South společnosti Whitehaven Coal. Společnost plánuje v této lokalitě těžit 17 milionů tun energetického a metalurgického uhlí ročně po dobu následujících 28 let. Důl je považován za největší nově plánovaný uhelný důl v celé zemi. K jeho realizaci je ještě zapotřebí souhlasu federální vlády.
Federální labouristická vláda rovněž znovu potvrdila svou podporu masivnímu rozšíření plánované těžby a vývozu plynu, včetně projektů u Darwinu a státu WA. Koncem ledna odletěla ministryně pro zdroje Madeleine Kingová do Japonska a Jižní Koreje, aby dala jasně najevo, že vláda plně podporuje pokračující expanzi plynárenského průmyslu.
Elektřinu musíme mít. Kdopak nám ji vyrobí?
Tyto země jsou pro australské těžební a energetické společnosti druhým a třetím největším vývozním trhem, přičemž v loňském finančním roce směřovalo do Japonska uhlí a plyn v hodnotě 99 miliard dolarů a do Jižní Koreje uhlí, plyn a železná ruda v hodnotě 47,5 miliardy dolarů.
„Austrálie zůstane spolehlivým dodavatelem plynu pro Japonsko i do budoucna. To zahrnuje i zajištění realizace nových projektů LNG – například projektu Barossa LNG a projektu Scarborough LNG,“ prohlásila ministryně, která označila odpor proti novému rozvoji plynárenství za „radikální extremismus“.