Diplomatické vztahy mezi Čínou a Austrálií jsou napjaté. Objevily se dokonce zprávy, že čínská vláda zakázala pěti státním společnostem uhlí z Austrálie využívat. Australští těžaři i politici přesto věří, že díky vysoké kvalitě bude o jejich uhlí v Číně i nadále velký zájem.
Místopředseda vlády Michael McCormack uvedl, že je „velmi znepokojen“ vyhlídkou australských vývozců uhlí, kteří čelí zvýšenému omezení prodeje na čínský trh, ale vyslovil přesvědčení, že federální vláda a její obchodní úředníci mohou problémy řešit „racionálním způsobem“.
Čtěte také:
Austrálie odmítá odejít od uhlí
Austrálie s uhlím počítá
„Čína potřebuje Austrálii stejně, jako Austrálie potřebuje Čínu. Je to obousměrný vztah. Chápeme, že Čína je náš velký zákazník. Chceme se ujistit, že si nejen zachováme stávající objem vývozů, ale že jej v budoucnu budeme zvyšovat,“ řekl pro server smh.com.au.
„Kvalitní australské uhlí v Číně zůstává poptávanou surovinou a pomáhá pohánět čínská města a továrny, když se země zotavuje z pandemie COVID-19. Australské težební společnosti budou i nadále spolupracovat s australskými a čínskými úřady, aby splnily všechny požadavky,“ uvedla generální ředitelka Surovinové rady Austrálie Tania Constable.
Čínská komunistická strana v pátek poprvé opustila cíl hospodářského růstu kvůli nejistému ekonomickému dopadu koronavirové krize. Toto číslo je historicky měřítkem pro australské vývozce zdrojů, aby zjistili, jak velká bude poptávka po jejich produktech.
Zhao Lijian, mluvčí čínského ministerstva zahraničí, uvedl, že Čína se při rozvoji přátelských vztahů s ostatními zeměmi vždy řídila „vzájemným respektem a rovnoprávným zacházením“.
„Doufáme, že Austrálie s námi bude spolupracovat na vytvoření příznivých podmínek pro praktickou spolupráci na projektech, které vedou k dvoustranným vztahům a vzájemné důvěře,“ řekl.
Dovoz uhlí do Číny mezi lednem a dubnem meziročně prudce vzrostl o 27 procent, přičemž Peking se nyní ve druhé polovině roku 2020 snaží zpřísnit kontroly dovozu uhlí ve snaze zvýhodnit čínské uhlí.
„Stejně jako v minulosti se zdá, že Čína i nadále zavádí neformální krátkodobé kvóty na dovoz uhlí, aby ochránila svůj domácí uhelný průmysl a místní pracovní místa,“ uvedla v prohlášení australská vláda. Ministr zdrojů Keith Pitt uvedl, že situaci pečlivě sledují, aby zajistili, že Čína nebude porušovat obchodní závazky. „Průmysl tyto problémy úspěšně zvládl dříve, ale situaci pečlivě sledujeme a očekáváme, že jakákoli opatření, která Čína zavede, budou v souladu s WTO a budou dodržovat dohody CHAFTA (Čína-Austrálie o volném obchodu)“ řekl.