Babiš nechce odměnit vedení ČEZ

Ministr financí Andrej Babiš. Foto: MF ČR

Ministerstvo financí, přes něž stát vlastní majoritní podíl v energetické společnosti ČEZ, nechce vyplatit členům představenstva a dozorčí radě firmy odměny. Navrhne to na páteční valné hromadě firmy ČEZ. Tantiémy by tak nebyly vyplaceny poprvé od roku 2001, kdy ČEZ začal vyplácet dividendy akcionářům. Informaci přinesly Finanční noviny.

Podání protinávrhu, který se objevil na webové pozvánce na valnou hromadu, ČTK potvrdil Petr Blažek z ministerstva financí. „Logika je zřejmá, firmě klesá ziskovost, musí poměrně razantně šetřit v nákladech. Myslíme si, že v takovéto situaci je adekvátní, aby podíly zisku nebyly vypláceny,“ uvedl Blažek, který na ministerstvu působí jako ředitel odboru strategických majetkových účastí. Stát drží ve společnosti zhruba 70 procent akcií.

Představenstvo ČEZ ve svém stanovisku k návrhu ministerstva uvedlo, že vzalo protinávrh na vědomí. „Výplata dividend i tantiém, jakož i jejich výše, je zcela na rozhodnutí akcionářů,“ uvedl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

V minulých dvou letech bylo každoročně mezi představenstvo a dozorčí radu rozděleno 25,5 milionu korun. Stejnou částku navrhuje představenstvo k odsouhlasení i tentokrát.

Představenstvo ČEZ v květnu oznámilo, že valné hromadě navrhuje dividendu za loňský rok 40 korun na akcii před zdaněním, což je stejně jako loni a předloni. Mluvčí ČEZ Ladislav Kříž tehdy uvedl, že bude mezi akcionáře rozděleno celkem 21,4 miliardy korun, z čehož na český stát jako na majoritního akcionáře připadne asi 15 miliard.

Dividendu ve výši 40 korun navrhuje v protinávrhu i ministerstvo financí. Jde jen o to, jak velká část se rozdělí z nerozděleného zisku minulých let. Zatímco ČEZ navrhuje rozdělit asi 635 milionů, ministerstvo financí asi 609,5 milionu. Rozdíl činí právě tantiémy.

Skupině ČEZ loni klesl meziročně zisk o 36 procent na 22,4 miliardy korun. Samotná ČEZ a.s., z jejíhož zisku je dividenda vyplácena, pak snížila zisk asi o pětinu na 20,9 miliardy korun.