Doba čtení:1 m, 15 s

Peníze

Představenstvo a dozorčí rada energetické společnosti ČEZ nedostane odměny z loňského zisku. Rozhodla o tom dnešní valná hromada společnosti. Návrh na nevyplacení odměn podalo ministerstvo financí, přes které vlastní většinový podíl ve společnosti český stát. Tantiémy vedení ČEZ nedostane poprvé od roku 2001, kdy ČEZ začal vyplácet dividendy akcionářům. Napsaly Finanční noviny.

Ministerstvo návrh zdůvodnilo horším hospodařením firmy, které v prvním čtvrtletí klesl zisk o 24 procent. Nevyplacení tantiém ale neznamená, že by vedení firmy přišlo o všechny benefity.

Členové představenstva mohou stále využít například motivační program na nákup akcií společnosti, který na konci května využil finanční ředitel společnosti Martin Novák. Podle Hospodářských novin koupil Novák 25. května 100.000 akcií firmy za celkem 56,4 milionu korun, aby následně většinu těchto akcií prodal s hrubým ziskem 6,9 milionu korun.

Čtěte: Jak Babiš krotí neposlušného Beneše

„Nedostaneme tantiémy, ale dostáváme nějaké odměny za účasti na schůzích a naši práci,“ řekl předseda dozorčí rady ČEZ Václav Pačes.

Podle ekonoma a poradce finanční skupiny J&T Michala Šnobra získává konkrétně dozorčí rada dohromady kromě tantiém v základních platech, jiných odměnách a příspěvcích na penzijní připojištění asi 16 miliónů korun ročně. „Považuji to za nepřiměřené,“ řekl analytik.

Největší tuzemská energetická firma vyplatí svým akcionářům stejnou dividendu jako v minulých dvou letech, 40 korun za akcii před zdaněním. Celkem na dividendách z loňského zisku ČEZ vyplatí zhruba 21,5 miliardy korun, 73 procent z očištěného čistého zisku skupiny za rok 2014. Český stát jako většinový akcionář získá asi 15 miliard korun.