Doba čtení:2 m, 2 s

Příprava novely horního zákona vyvolává vášně. Příčinou je moratorium na zvyšování poplatků z těžby a také, jak se v minulém týdnu ukázalo, naplňování fondů na sanaci a rekultivaci krajiny po těžbě.

Vláda se měla novelou zabývat už v polovině února, projednání bylo nakonec odloženo. Ministerstvo průmyslu a obchodu tehdy předložilo návrh, který sice rušil pětileté období, po které vláda nemůže svým nařízením měnit sazby úhrad z vydobytých nerostů, ale až po doběhnutí první pětiletky, která běží od roku 2017. Tento návrh prošel meziresortním připomínkovým řízením, byl schválen i Legislativní radou vlády. Nedávno však ministerstvo pod vedením končící ministryně Novákové překvapivě přišlo s novým návrhem, který moratorium rušil okamžitě. To vyvolalo vlnu nesouhlasu mezi zástupci těžařů, profesními svazy, odbory, ozvali se i poslanci, kteří zachování moratoria podpořili v rámci Hospodářského výboru a Podvýboru pro energetiku.

Čtěte také:
Studentské „stávky“ za klima chtějí nemožné
Aktivisté kážou vodu, ale pijí víno

Pro zrušení moratoria byl ale premiér Babiš, který ve zvýšení poplatků z těžby viděl příjem do státního rozpočtu. Na schůzce s těžaři minulý týden však naznačil, že je ochoten přistoupit na kompromis. A to v podobě doběhu pětiletého moratoria výměnou za pojistku, že těžaři budou garantovat tvorbu rezerv na sanace a peníze budou skončení těžby opravdu k dispozici.

Jeho postup má jasnou logiku. Trváním na okamžitém zrušení moratoria by totiž narušil stabilitu podnikatelského prostředí, jejíž potřebnost coby podnikatel nepochybně chápe. Zároveň by se dostal do kontroverzí v regionech, které jsou velmi důležité pro volební výsledky jeho hnutí ANO. Za rok a půl jsou krajské volby. V neposlední řadě by riskoval spory s celou řadou firem, zástupci zaměstnavatelů i zaměstnanců na tématu, které nepatří z pohledu státu mezi zásadní. Nehledě na to, že na přetřes přišlo i téma arbitráží. A tomu všemu Babiš dobře rozumí.

Na druhou stranu je Babišův požadavek vůči těžařům, aby převedli peníze na sanace a rekultivace na vázané účty (ne že by to byl jeho nápad) a stát je měl pod kontrolou, zcela legitimní. Bez diskuze. Babiš si chce logicky pojistit, že se nebude opakovat průšvih OKD v podobě snědeného krámu. Premiér ukáže respekt k dohodám, podnikatelskému prostředí i regionům, zároveň ale pevnou ruku, která chrání zájmy státu. Nakonec se tak dočká potlesku ze všech stran. Spílat mu budou jen ekologičtí aktivisté, což jej ale vzhledem k jejich neoblibě u veřejnosti trápit opravdu nemusí.

Mohlo by vás zajímat:
Z Dolu Bohumír je hornické muzeum
VIDEO: Znáte toto unikátní hornické muzeum?
Podkrušnohorské muzeum opravilo parní těžní stroj