Bakala nemůže ani na Modravu

Má miliardy. Užívá si luxusu. V minulosti se rád ukazoval po boku Václava Havla. V České republice se ale nyní nemůže ukázat. A to nejen kvůli své špatné pověsti, ale i policii, která by jej zadržela a předvedla před sněmovní komisi k OKD.

Zdeněk Bakala odmítá přijít vypovídat před poslance, kteří vyšetřují okolnosti privatizace OKD. V prohlášení uvedl, že by jeho výpověď před komisí sloužila k politickému tlaku na soudy, někteří politici se podle něj pokoušejí obejít řádný proces. Prostřednictvím svého mediálního zástupce připomněl své tvrzení z počátku srpna, že někteří politici včetně několika členů komise se už rozhodli o jeho vině v záležitostech týkajících se OKD.

Čtěte také:
Pecina: Prodej OKD vypadá dnes hrůzostrašně
Sobotka byl překvapen, že OKD získal Bakala

Komise proto požádala policii, aby Bakalu předvedla. Ta jej ale může předvést jen v případě, že se nachází na území ČR. Miliardář však bydlí ve Švýcarsku. Zdánlivě se tak může smát. Komise ale svou žádostí dosáhla alespoň toho, že je pro Bakalu Česká republika dočasně zapovězenou zemí.

Pan Bakala se bude muset po dobu existence vyšetřovací komise v tom případě trvale zdržovat v zahraničí a nenavštíví ani svoji rezidenci na Modravě,” uvedl předseda vyšetřovací komise Lukáš Černohorský.

Tato situace Bakalovi zřejmě příjemná není. V minulosti totiž velmi usiloval o to, aby byl v Česku vnímán jako respektovaný podnikatel a mecenáš. Spolu s manželkou provozuje vlastní nadaci Bakala Foundation, která se zaměřuje na vzdělávání, podporují také Knihovnu Václava Havla. Ve zmíněné obci Modrava, kde si vystavěl honosné sídlo, má trvalé bydliště. A malá šumavská obec díky jeho penězům nebývale rozkvetla.

Teď tam ale nesmí přijet. Je to takové vězení naruby. Délku trvání „trestu“ zatím neznáme. Činnost komise má skončit k 12. říjnu, ale předseda Černohorský uvedl, že v případě potřeby může požádat Sněmovnu o prodloužení termínu. Tak snad si při posledním odjezdu Zdeněk Bakala nenechal v lednici nedopité mléko.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Nejlepší podzemní sklápěčka na světě
Služební auto obra Koloděje
Jsme fosilní civilizace. A ještě dlouho jí budeme