Bakala zmenšil Knihovnu Václava Havla

Většinu objektu zaplní Bakalova rezidence, Havlova knihovna bude jen v menší části. Foto: google street view

Většinu objektu zaplní Bakalova rezidence, Havlova knihovna bude jen v menší části. Foto: google street view

Bývalý majitel OKD Zdeněk Bakala získal stavební povolení pro opravu paláce na pražském Loretánském náměstí. Bude v něm umístěna Knihovna Václava Havla, ale pouze v menší části. Většinu objektu zaplní Bakalova rezidence.

Stavební úřad v Praze 1 udělil Bakalovi stavební povolení po letech sporů. Podle informací MF Dnes z něj však vyplývá, rezidence bude dvakrát větší než knihovna, o čemž se dosud příliš nemluvilo. Stavbaři mohou začít pracovat v jižní části domu, kterou by měl právě soukromě využívat Zdeněk Bakala. Rezidence tak nejspíš vznikne dříve než tolik proklamovaná knihovna.

Čtěte také:
Bakala nenechal v OKD peníze na rekultivace
Zeman: Nejlepší by bylo OKD znárodnit

Jsou to asi dvě třetiny celého komplexu budov. Jestli si je nechají manželé Bakalovi, nebo jestli tam budou poskytovat ubytování někomu jinému, to zatím není jasné. Budou to řešit, až to bude aktuální,“ uvedl mediální zástupce Bakalových Vladimír Bystrov.

Ten zdůraznil, že investor dosud neobdržel stavební povolení na finální opravu, ale na přípravné technické práce. „Povolené práce vlastně rozdělí ten dům na dva (knihovnu a rezidenci – pozn. red.), protože každá půlka musí mít například vlastní inženýrské sítě,“ vysvětlil mluvčí.

Povolení počítá s tím, v domě bude úřadovat vrtná souprava, vybuduje se úplně nový vstup do domu z ulice Úvoz a vznikne zde železobetonové schodiště ze suterénu až do prvního patra.

Stavební povolení ale zatím není pravomocné, protože poslední zbývající obyvatel domu, Bohumil Vejtasa, ho napadl odvoláním s tím, že rekonstrukce znehodnocuje památkovou hodnotu domu.

Mohlo by vás zajímat:
Pouštní energetická iluze se rozplynula
Běloruský gigant BelAZ 75710
„Big Muskie“ – největší chodící bagr