Doba čtení:2 m, 20 s
Podle ministra životního prostředí Richarda Brabce unijní legislativa něco jako stížnost státu nezná. Foto Facebook ANO

Předsedkyně sněmovního výboru pro životní prostředí Dana Balcarová (Piráti) zkritizovala ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO), že k Evropské komisi (EK) nepodal oficiální stížnost kvůli polskému plánu na rozšíření hnědouhelného dolu Turów. Podle Brabce ale unijní legislativa něco jako stížnost státu nezná. Státy mohou oficiální cestou jednat s komisí, aby řízení pro porušení unijního práva zahájila, a to ministerstvo činí, vysvětlil ministr.

V lednu vydalo regionální ředitelství ochrany životního prostředí ve Vratislavi rozhodnutí v procesu EIA, kterým souhlasilo se záměrem na rozšíření dolu Turów i přes námitky české strany. Zároveň vydalo stanovisko o okamžité vykonavatelnosti rozhodnutí. Ministerstvo s polským plánem nesouhlasí. Liberecký kraj už avizoval, že se odvolá proti souhlasnému stanovisku polských úřadů k rozšiřování.

Čtěte také:
Polsko připustilo vliv dolu na stav vody
Poláci v tichosti rozšiřují důl na hranicích

Česko má dlouhodobě obavy z toho, že rozšíření dolu by mohlo mít negativní dopad na zásobování Hrádecka a Frýdlantska pitnou vodou. ČR v jednání s EK podle dřívějšího vyjádření Brabce upozorňuje na možná porušení směrnice o EIA nebo směrnice o vodách.

Opět došlo k selhání ministra Brabce v hájení zájmů ČR i životního prostředí. Stížnost na rozšíření Turówa nepodal. Evropské komisi ji prý předal ústně náměstek (pro řízení sekce politiky a mezinárodních vztahů Vladislav) Smrž. Na MŽP asi zapomněli, že podněty k prošetření možného porušení evropské legislativy se vážně nepodávají ústně,“ uvedla na twitteru Balcarová.

Brabec v reakci na dotaz ČTK uvedl, že stížnost státu unijní legislativa nezná. „Stížnost mohou podávat fyzické a právnické osoby, tedy například ekologické organizace či jednotlivci. Naopak státy mohou zcela oficiální cestou (s oficiálními zápisy z jednání) jednat s komisí, aby řízení pro porušení unijního práva zahájila právě ona. A přesně to MŽP pod mým vedením činí,“ uvedl ministr.

Ministerstvo podle něj systematicky komunikuje na různých úrovních nejen s EK, ale také s Evropským parlamentem. „Ostatně Česko díky našim poslancům za ANO podalo ke komisi oficiální interpelaci ohledně Turówa s přesnými dotazy, jak komise bude porušení příslušných unijních předpisů řešit,“ dodal Brabec.

Hnědouhelný důl v Polsku zásobuje uhlím hlavně sousední elektrárnu Turów. Skupina PGE, které důl i elektrárna patří, tam chce těžit až do roku 2044. Rozšířit ho plánuje až na 30 kilometrů čtverečních a těžit se Poláci chystají do hloubky až 330 metrů pod úrovní okolního terénu. Důl se má rozšířit o 14,6 hektaru podél silnice z Žitavy do Bogatyně. V Česku jsou nejblíže obce Uhelná, Václavice, Oldřichov na Hranicích a Hrádek nad Nisou. Obce i Liberecký kraj se proti záměru brání, obávají se hlavně ztráty vody, ale i hluku a prachu.

Mohlo by vás zajímat:
Běloruský gigant BelAZ 75710
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu

Parkovací asistent bude i pro důlní obry