Doba čtení:1 m, 39 s

HSBC se přidala k bankám „chránícím“ životní prostředí.

Aktuální zpráva hovoří o tom, že největší evropská banka HSBC (ovšem s původem v Hongkongu a Šanghaji) ohlásila vlastní program „nové energetické politiky“, podle kterého se rozhodla zastavit financování výstavby nových uhelných elektráren a těžby ropy z ropných písků a v polárních oblastech. HSBC se tím dostala na seznam řady jiných velkých světových i lokálních bank, které se ve větším, či menším rozsahu hlásí k ochraně životního prostředí a klimatu. S jistotou pak mají společné to, jak svého kroku využívají v marketingu a prezentaci jako důkaz odpovědnosti a ohleduplnosti.

Čtěte také:
Banky investují do fosilních paliv biliony
V Kanadě se znovu otevřel uhelný důl

Samozřejmě, že aktivitám, které myslí na zdravé prostředí a na budoucnost lze jen držet palce, ovšem to by nesmělo být několika rozporů.

Hned na první rozpor je možné narazit například zjištěním, že HSBC nezastavila například financování uhelných elektráren v zemích třetího světa. Ani v tom není sama. Více velkých bank používá dvojí metr a rozlišuje technickou hranici maximálních emisí 550 gCO2/kWh, kterou požadují dodržet, mají-li financovat výstavbu nových uhelných elektráren (s výkonem nad 500 MW) v rozvinutých zemích, a limit 850 gCO2/kWh, který tolerují v případech zemí s rozvíjející se ekonomikou.

Druhý ošidný bod spočívá v tom, že se do jednoho pytle dávají aktivity, které se svými negativními účinky nezanedbatelně liší. Vezměme si například těžbu ropy z ropných písků v Kanadě. Jakkoliv je to země vyhlášených přírodních krás, zmíněná těžba přináší poškození zemského povrchu na mnohem větší ploše, než například těžba uhlí. Navíc o rekultivaci v podobě, jak ji známe ze severních Čech po ukončené povrchové těžbě uhlí, si v tamních podmínkách mohou asi nechat jen zdát. Snad to platí prozatím a budoucnost bude lepší.

V každém případě, je vidět, že takové změny a stylizace do role ochránce přírody, je třeba brát s určitým omezením.

Mohlo by vás zajímat:
Podkrušnohorské muzeum opravilo parní těžní stroj
Uhelný důl Zollverein je památka UNESCO
VIDEO: Staňte se na chvíli řidičem monstra