Báňští záchranáři cvičili ve flashover kontejneru

Podle údajů od hasičů prošlo výcvikem ve Flashover kontejneru už 3948 mužů, včetně členů HBZS Ostrava. Foto: HBZS

V loňské výcvikové sezoně se na unikátním hasičském polygonu v Hamrech u Prostějova na střední Moravě objevily i dvě čety z Hlavní báňské záchranné stanice (HBZS) z Ostravy. Náplní byla příprava na náročné zásahy při požárech v uzavřených prostorech – jež nebývají v případě mimořádných událostí v dole neobvyklé – včetně zkoušení prací s dýchací technikou a taktiky pohybu v zakouřeném prostředí.

Nacvičovali jsme v takzvaném Flashover kontejneru – souboru stavebních prvků spojených do systému umožňujícího simulovat reálné podmínky při požárech v uzavřených prostorách. Nejprve jsme se věnovali dvě hodiny teorii, pak následoval praktický výcvik způsobu prací s proudnicemi – pulsním hašením, vodní clonou a mlhou, kompaktním vodním proudem a po kontrole vybavení samotné zásahy ve Flashover kontejneru,“ informoval pro Měsíčník Horík Jaroslav Provázek, hlavní mechanik HBZS s tím, že na polygonu se ve dvou termínech vystřídalo šestatřicet báňských záchranářů.

Čtěte také:
HBZS zasahuje i v toxickém prostředí
Seismická aktivita v revíru OKD

Hasičský trenažér v Hamrech u Prostějova je, jak upozornil, jedno z pouhých dvou míst v tuzemsku, kde se může takováto příprava uskutečnit. „Flashover je systém sestavený z běžných ISO plechových kontejnerů o délkách šesti či dvanácti metrů pro nacvičování taktiky i vedení zásahu při požárech v podmínkách celkového vzplanutí. My jsme také navíc zkoušeli tepelnou odolnost v extrémně horkém prostředí, k němuž mají báňští záchranáři při svých havarijních zásazích velice blízko,“ vysvětloval Provázek.

Mohlo by vás zajímat:
Motor, ze kterého jde strach
Revoluce v lomech: Náklaďáky bez řidičů
Podkrušnohorské muzeum opravilo parní těžní stroj