Báňští záchranáři pomáhají i v civilu

Báňští záchranáři se First Respondery stávají v rámci Integtovaného záchranného systému (IZS) Moravskoslezského kraje, a to po registraci u zdravotníků, výběru a absolvování kurzu ukončeném zkouškou. Ilustrační foto: HBZS

Členové Závodních báňských záchranných stanic (ZBZS) z šachet ČSM-Jih, ČSA a Darkov se mohou pyšnit tím, že mají mezi sebou dobrovolníky školené v poskytování pomoci, kteří jako prvotní dotázaní (First Responder) reagují na potřeby operátorů tísňových linek v našem kraji.

Dodali si kus odvahy a zapojili se do systému First Responder. Byli ochotni se ve volnu zúčastnit školení a výcviku a dobrovolně bez nároku na jakoukoliv odměnu a mzdu chtějí pomáhat druhým. Někteří z nich již mají za sebou i několik ostrých výzev, kde poskytovali první pomoc člověku nacházejícímu se v ohrožení života,“ uvedl pro Měsíčník Horník Jan Šulej z ostravské Hlavní báňské záchranné stanice (HBZS). Ta kolegům ze sborů ZBZS umožňuje kromě náročných cvičení v dýmnici právě zlepšování se v poskytování první pomoci.

Čtěte také:
HBZS zasahuje i v toxickém prostředí
Seismická aktivita v revíru OKD

Lektoři útvaru výcviky a taktiky, lékaři i zdravotníci urgentní medicíny, kteří vykonávají pohotovostní službu, proškolují závodní záchranáře a seznamují je s příznaky a provedení základní první pomoci u akutních stavů, jako je infarkt myokardu či cévní mozková příhoda. Učí, jak se zastavuje tepenné krvácení pomocí tlakového obvazu či škrtidla,“ vysvětlil Šulej. Důraz je kladen i na resuscitaci s pomocí AED (automatizovaného externího defibrilátoru), který již v minulosti závodní záchranáři použili při ostrém zásahu, kdy podali indikovaný výboj pacientce se zástavou srdeční činnosti.

Některým chlapům se zdokonalování v první pomoci natolik zalíbilo, že se rozhodli jít cestou First Respondera,“ řekl Šulej. Báňští záchranáři se First Respondery stávají v rámci Integtovaného záchranného systému (IZS) Moravskoslezského kraje, a to po registraci u zdravotníků, výběru a absolvování kurzu ukončeném zkouškou. „Ve svých mobilech mají aplikaci O2 SOS, která je v případě potřeby vyzve k poskytnutí první pomoci většinou tam, kde se očekává delší dojezd posádky sanitky. Nejčastěji se tak stává při kolapsech na veřejně přístupných místech, dopravních nehodách či závažných úrazech. Cílem je snížit časovou prodlevu poskytnutí první pomoci postiženým,“ dodal Šulej.

Mohlo by vás zajímat:
Motor, ze kterého jde strach
Revoluce v lomech: Náklaďáky bez řidičů
Podkrušnohorské muzeum opravilo parní těžní stroj