Bartuška: Energetická bezpečnost je ohrožena

Zvláštní zmocněnec pro energetickou bezpečnost Václav Bartuška varuje, že nebezpečí je reálné. Foto: wikipedia.org

Energetická bezpečnost Česka může být skutečně ohrožena. „Rozhodně vstupujeme do období, kdy nikdo nedokáže přesně říct, z čeho budeme brát třeba za deset let,“ uvedl v pořadu Rozstřel na idnes.cz zvláštní zmocněnec pro energetickou bezpečnost Václav Bartuška.

Evropský energetický trh zažívá turbulentní období. EU se připravuje na velké ozelenění zdrojů energie, skokově rostou ceny a do trhu se propisují i tenze mezi Ruskem a Západem. Podle Bartušky je postup dekarbonizace příliš rychlý a nepřipravený.

„Celá současná tranzice energetiky v Evropě je postavená na technologiích, které buď ještě nejsou, nebo jsou ve stádiu vývoje provozních zkoušek,“ vysvětlil, proč není podle něj vhodné vypínat současné zdroje, když stále ještě nemáme náhradu.

V Česku stoupla spotřeba elektřiny

Ohledně přechodu na zelenou energetiku podle Bartušky plánují rozpory napříč celou Evropou. „Na východ od nás, a hodně je slyšet takový argument i u nás, že vysoké ceny energií dokazují, že bychom měli přechod na novou energetiku zpomalit, nikam nespěchat, vše řádně promyslet,“ uvedl.

Hlasy od České republiky směrem na západ jsou podle něj opačné a hovoří o tom, že naopak růst cen ukazuje, že je potřeba přechod urychlit. „Právě tím, že vytvoříme politický tlak na odchod od fosilních paliv, přinutíme firmy, aby našly nová řešení, a přinutíme i trh, aby našel nová řešení,“ zmínil. „Na tu samou sadu faktů máme úplně dvě protichůdné odpovědi,“ doplnil Bartuška.

Míl: Babišova vláda mohla přibrzdit zdražování energií

Státy, jako je Německo a Rakousko, významně deklarují svou zelenou politiku. Země se někdy mohou ocitnout na rozcestníku, zda vypnout elektřinu domácnostem, nebo porušit své vlastní závazky v oblasti klimatu. „A jak vidíme z čísel za loňský rok, volba byla ve finále vždycky jasná,“ zmínil Bartuška.

„Blackout by byl velmi výchovný,“ řekl. Podle něj totiž spousta lidí hovoří o energetice a nemají vůbec tušení, jak reálně funguje. Jak navíc Bartuška uvedl, je snadné si dávat závazky, které jsou dnešnímu datu velmi vzdálené. „Dát si závazek k příštímu roku je ale mnohem těžší,“ řekl.