Bartuška: Energetická bezpečnost je ohrožena

Zvláštní zmocněnec pro energetickou bezpečnost Václav Bartuška varuje, že nebezpečí je reálné. Foto: wikipedia.org
Energetická bezpečnost Česka může být skutečně ohrožena. „Rozhodně vstupujeme do období, kdy nikdo nedokáže přesně říct, z čeho budeme brát třeba za deset let,“ uvedl v pořadu Rozstřel na idnes.cz zvláštní zmocněnec pro energetickou bezpečnost Václav Bartuška.
Evropský energetický trh zažívá turbulentní období. EU se připravuje na velké ozelenění zdrojů energie, skokově rostou ceny a do trhu se propisují i tenze mezi Ruskem a Západem. Podle Bartušky je postup dekarbonizace příliš rychlý a nepřipravený.
„Celá současná tranzice energetiky v Evropě je postavená na technologiích, které buď ještě nejsou, nebo jsou ve stádiu vývoje provozních zkoušek,“ vysvětlil, proč není podle něj vhodné vypínat současné zdroje, když stále ještě nemáme náhradu.
Ohledně přechodu na zelenou energetiku podle Bartušky plánují rozpory napříč celou Evropou. „Na východ od nás, a hodně je slyšet takový argument i u nás, že vysoké ceny energií dokazují, že bychom měli přechod na novou energetiku zpomalit, nikam nespěchat, vše řádně promyslet,“ uvedl.
Hlasy od České republiky směrem na západ jsou podle něj opačné a hovoří o tom, že naopak růst cen ukazuje, že je potřeba přechod urychlit. „Právě tím, že vytvoříme politický tlak na odchod od fosilních paliv, přinutíme firmy, aby našly nová řešení, a přinutíme i trh, aby našel nová řešení,“ zmínil. „Na tu samou sadu faktů máme úplně dvě protichůdné odpovědi,“ doplnil Bartuška.
Státy, jako je Německo a Rakousko, významně deklarují svou zelenou politiku. Země se někdy mohou ocitnout na rozcestníku, zda vypnout elektřinu domácnostem, nebo porušit své vlastní závazky v oblasti klimatu. „A jak vidíme z čísel za loňský rok, volba byla ve finále vždycky jasná,“ zmínil Bartuška.
„Blackout by byl velmi výchovný,“ řekl. Podle něj totiž spousta lidí hovoří o energetice a nemají vůbec tušení, jak reálně funguje. Jak navíc Bartuška uvedl, je snadné si dávat závazky, které jsou dnešnímu datu velmi vzdálené. „Dát si závazek k příštímu roku je ale mnohem těžší,“ řekl.
Související články