V Česku stoupla spotřeba elektřiny

Výrobu elektřiny i v loňském roce táhly především uhelné a jaderné zdroje. Ilustrační foto Elektrárna Počerady. Foto: wikipedia.org Petr Kinšt

Spotřeba elektřiny v Česku v loňském roce stoupla meziročně o čtyři procenta. V porovnání s obdobím mezi roky 2015 a 2019 byla však vyšší pouze o 0,8 procenta. Celkovou roční spotřebu loni ovlivnila mj. nižší průměrná teplota vzduchu, a tedy i delší topná sezona.

Nejvíce elektřiny v Česku opět vyrobily uhelné elektrárny. Jaderné elektrárny Dukovany a Temelín zvýšily loni meziročně výrobu o tři procenta a dosáhly druhé nejvyšší výroby od svého zprovoznění. Do přenosové soustavy dodaly 30,73 TWh elektřiny a téměř vyrovnaly dosud rekordní výrobu z roku 2013, kdy oba české jaderné zdroje vyrobily 30,75 terawatthodiny energie.

Míl: Babišova vláda mohla přibrzdit zdražování energií

Výroba elektřiny ze solárních, větrných a vodních elektráren loni proti předchozímu roku vzrostla o 4,3 procenta a pokryla 6,6 procenta celkové spotřeby elektřiny v ČR, což představovalo 4,8 terawatthodin (TWh.). Výrobu z OZE táhly především vodní elektrárny. V roce 2021 se z vodních elektráren vyrobilo meziročně o 15 procent více energie. Naopak výroba elektřiny z větru meziročně klesla o 11,6 procenta.