Doba čtení:3 m, 50 s
„Nečekejte od nikoho, že veřejně ohlásí obrat o 180 stupňů. Dívejte se na to, co reálně dělá,“ komentuje přístup nynější evropských politiků ke Green Dealu Václav Bartuška. Foto: wikipedia.org

Podle vládního zmocněnce pro energetickou bezpečnost Václava Bartušky dostává uhlí, kvůli válce na Ukrajině, šanci zůstat v energetickém mixu déle, než se ještě v únoru čekalo.

„Základní záměr Zeleného údělu je zbavit Evropu závislosti na dovážené ropě a zemním plynu – což teď, když Rusové bombardují ukrajinská města – snad dává smysl i těm, kdo dříve pochybovali,“ říká v rozhovoru pro iUHLI.cz vládní zmocněnec pro energetickou bezpečnost Václav Bartuška. Podle něj současná situace dává velký impuls k rozvoji jádra a obnovitelných zdrojů (OZE). A uhlí dostává šanci zůstat v mixu podstatně déle, než se ještě před měsícem předpokládalo.

Co by měla nyní, s ohledem na bezpečnostní situaci, dělat česká vláda, aby v maximální možné míře zajistila energetickou bezpečnost České republiky?

Ruská válka proti Ukrajině zásadně změnila bezpečnostní situaci v Evropě a vláda na ni samozřejmě reaguje. V energetice je na prvním místě bezpečnost dodávek. Důraz na klimatické cíle EU se musí sladit s možnostmi naší země a celkovou situací.

Co to znamená? Například studie ČEPS opakovaně ukazují, že při plánovaném tempu odstavování uhelných elektráren bude Česku chybět elektřina. To samé se přitom bude dít i v okolních zemích. Je, za současné situace možné v tomto trendu pokračovat, aniž by byla ohrožena energetická bezpečnost republiky?

Vláda už ve svém programovém prohlášení jasně napsala, že nelze odstavovat zdroje elektřiny, dokud nemáme náhradu. To bylo v lednu, ještě před válkou, tehdy se v souladu se Státní energetickou koncepcí, počítalo se zemním plynem jako přechodným palivem mezi uhlím a zelenými zítřky. Teď jsme v situaci, kdy plyn z Ruska může vyschnout v kterýkoli okamžik; přitom tvoří 40 procent dodávek plynu do EU a nemáme žádnou okamžitou náhradu. Takže uhlí v řadě míst Evropy dostává šanci být v mixu déle, než čekalo.

Knotek: Válka mění názory europoslanců na uhlí

Již v současnosti ceny plynu, ropy i uhlí stoupají do výšin, které byly ještě před třemi týdny nemyslitelné. To, samo o sobě, neohrožuje bezpečnost, ale ohrožuje to sociální smír. Nenastal čas, aby se vláda razantně angažovala i na tomto poli? Například u benzínových pump se již nyní pravděpodobně tankuje za částky, které neodpovídají tomu, za kolik prodejci pohonné hmoty nakupovali.

Se světovými cenami ropy či plynu žádná vláda nic neudělá. Začala největší válka v Evropě od roku 1945 a trhy se podle toho chovají. Úkolem vlády je teď především uklidňovat situaci a předejít panice.

Evropská komise představila minulý týden svůj plán na to, jak se členské státy zbaví závislosti na ruském plynu. Plán staví na diverzifikaci dodavatelů plynu, využití LNG, úsporách z vytápění na nižší teplotu a především na další podpoře výstavby obnovitelných zdrojů. O jádru či uhlí ani slovo. Je to správný plán pro tuto dobu? Může evropské státy rychle zbavit dovozní závislosti při udržení energetické bezpečnosti?

Základní záměr Zeleného údělu je zbavit Evropu závislosti na dovážené ropě a zemním plynu – což teď, když Rusové bombardují ukrajinská města – snad dává smysl i těm, kdo dříve pochybovali. Posíláme stovky miliard euro ročně exportérům ropy a plynu, z nichž mnozí jsou vůči Západu otevřeně nepřátelští.

Současná situace dává velký impuls k rozvoji dvou zdrojů elektřiny, které jsme schopni mít na svém území a plně je kontrolovat: OZE a jádro. A uhlí dostává šanci zůstat v mixu podstatně déle, než se ještě před měsícem předpokládalo. Ale nečekejte žádné definitivní plány teď, uprostřed války. Dnes je osmnáctý den války na Ukrajině, nikdo nevíme, co se ještě stane (rozhovor proběhl minulý týden, pozn. red.). Rozhodně platí, že se v energetice na první místo dostala energetická bezpečnost.

Falešní a prázdní němečtí Zelení

Obávám se, že je to s Green Dealem jinak. Jeho základním cílem je uhlíkově neutrální EU kvůli „klimatu“, nikoli kvůli energetické bezpečnosti. A tak se k němu evidentně i nadále přistupuje. Jinak by přeci nikdo nemohl vydávat OZE za rychlou cestu k ukončení závislosti. Tyhle zdroje vyrábějí v závislosti na počasí a denní době, ne tak, jak společnosti potřebuje. V současné době proto masivní rozvoj OZE nic neřeší, což je jasně vidět v Německu. A nezbytná akumulace elektřiny je stále s bídou v plenkách…

Nesouhlasím. Když si poslechnete projev kancléře Scholze v Bundestagu v neděli 27. února, když se podíváte na všechno, co proběhlo na Evropské radě i dalších jednáních EU v posledních třech týdnech, je zřejmé, že se myšlení politiků zásadně změnilo. Nečekejte od nikoho, že veřejně ohlásí obrat o 180 stupňů. Dívejte se na to, co reálně dělá.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa