Doba čtení:1 m, 6 s
Ilustrační foto: Imagio.cz

Spolková země Bavorsko se velice ostře staví proti výstavbě celoněmeckého přenosového koridoru o velmi vysokém napětí. Zemská vláda premiéra Horsta Seehofera (CSU) o plánu nechce ani slyšet. Protestují i obyvatelé měst a vesnic, v jejichž blízkosti by se měly více než sedmdesátimetrové stožáry tyčit. Obávají se, že tam, kde se tato ocelová monstra objeví, bude nejenom zohyzděna příroda, ale také klesnou ceny nemovitostí. Napsaly to Hospodářské noviny (HN).

Přitom Bavorsku po plánovaném odstavení jeho pěti jaderných elektráren hrozí nedostatek elektřiny. Premiér Seehofer by to chtěl řešit elektrárnami plynovými. Ovšem s tím, že jejich drahá výstavba by se dotovala ze spolkového rozpočtu. Pro ostatních 15 spolkových zemí je to zcela nepřijatelné. „Věřím, že se tento spor podaří v dohledné době urovnat, čímž bude odstraněna jedna z překážek komplikujících přestavbu německé energetiky,“ řekl  například premiér Saska-Anhaltska Haseloff.

Plánované elektroenergetické „mosty“ by měly vést také přes tuto zemi. Haseloff připouští, že představují zátěž jak pro obyvatelstvo, tak pro přírodu. „Proto navrhujeme, aby se nestavěla nová vedení, nýbrž se rozšířila kapacita těch stávajících. Technicky je to proveditelné,“ podotýká Haseloff.

Německo je „mistrem Evropy“ ve zvládání větrné energie. Země EU zatím postavily větrníky o celkovém instalovaném výkonu téměř 129.000 megawattů. Z toho na Německo připadá zhruba 30 procent.