Belgie porušila pravidla EU

Elektrárny Doel 1 a Doel 2 měly původně ukončit provoz v roce 2015. Belgie však loni jejich provoz prodloužila až do roku 2025. Foto: wikipedia.org

Belgie prodloužením životnosti jaderných elektráren Doel 1 a Doel 2 porušila pravidla Evropské unie. Elektrárny by však mohly pokračovat v provozu, pokud je jejich produkce klíčová pro dodávky elektřiny. Rozhodl o tom Soudní dvůr Evropské unie. Podle agentury DPA tak osud belgických elektráren zatím zůstává nejasný.

Elektrárny měly původně ukončit provoz v roce 2015. Belgie však loni jejich provoz prodloužila až do roku 2025.

Čtěte také:
Belgii hrozí nedostatek elektřiny
Další jaderný průšvih ve Francii

Belgický zákon prodlužující provozní životnost jaderných elektráren Doel 1 a Doel 2 byl přijat, aniž se nejprve uskutečnilo požadované ekologické posouzení,“ uvedl soud. Dodal nicméně, že zákonem stanovené prodloužení životnosti může po určitou dobu zůstat v platnosti, pokud existuje vážné riziko narušení dodávek elektřiny. Zároveň mohou být dodatečně posouzeny dopady na životní prostředí, píše DPA.

Elektrárny staré více než 40 let stojí v blízkosti Antverp a nedaleko hranic s Nizozemskem. S kapacitou 445 a 433 megawattů jsou dvěma nejmenšími ze sedmi belgických jaderných reaktorů. Jejich provozovatelem je společnost Engie Electrabel, napsala agentura Reuters.

Mohlo by vás zajímat:
Elektrotahač má spotřebu jako malé město
VIDEO: Sci-fi bagr z Jižní Koreje
Služební auto obra Koloděje