Belgii hrozí nedostatek elektřiny

O postupném vyřazování jaderných elektráren z provozu s kompletním ukončením jejich provozu v roce 2025 rozhodla belgická vláda už v roce 2003. Stále nebyla schopna přijít s plánem, jak chybějící výkon nahradit. Foto: pixabay.com

Belgický provozovatel přenosové soustavy, kterým je společnost Elia, varuje, že zemi bude po uzavření jaderných elektráren chybět do roku 2025 více než 1 gigawatt instalovaného výkonu, později dokonce téměř 4 gigawatty. Problém způsobí urychlené zavírání uhelných elektráren v západní Evropě.

„Urychlené odstavování uhelných elektráren v sousedních zemích (Nizozemsku, Spojeném království, Itálii, Francii a zejména Německu) bude mít negativní vliv na naši schopnost dovážet elektřinu v zimních měsících,“ uvedla společnost Elia v tiskové zprávě.

Čtěte také:
Reaktor jde k zemi. Sloužil jen rok
Další jaderný průšvih ve Francii

Kompletní ukončení provozu jaderných elektráren je v Belgii plánováno na přelom let 2025-2026. Už v říjnu 2022 ale bude ukončen provoz 1GW reaktoru Doel 3 a v únoru 2023 1GW reaktoru Tihange 2, celkem třetiny instalovaného výkonu jaderných elektráren v zemi. O postupném vyřazování jaderných elektráren z provozu s kompletním ukončením jejich provozu v roce 2025 rozhodla belgická vláda už v roce 2003. Stále nebyla schopna přijít s plánem, jak chybějící výkon nahradit.

„I v případě, že by jaderný odklon byl částečně zvrácen, například tím, že by se dva reaktory provozovaly déle, bude stále existovat potřeba nového instalovaného výkonu,“ uvedla v tiskové zprávě společnost zprávě Elia, která vyzvala vládu, aby se nahrazením chybějícího instalovaného výkonu zabývala s nejvyšší prioritou a pokračovala v rozvoji plánovaného CRM mechanismu (Capacity Renumeration Mechanism), který má zajistit pokrytí fixních nákladů elektráren.

Elia ve zprávě z roku 2017 odhadovala, že Belgie bude z důvodu uzavření jaderných elektráren v zemi potřebovat 3,6 GW nového instalovaného výkonu, Ve své současné zprávě tuto hodnotu revidovala na 3,9 GW z důvodu urychlených uzavírání uhelných elektráren v sousedních zemích, především v Německu, napsal server oenergetice.cz.

V příštích deseti letech budou v Evropě odstaveny uhelné a jaderné elektrárny o celkovém instalovaném výkonu okolo 100 GW, především v západní Evropě.

Mohlo by vás zajímat:
Elektrotahač má spotřebu jako malé město
VIDEO: Sci-fi bagr z Jižní Koreje
Služební auto obra Koloděje