Belgie z jádra na plyn nepřejde

Kvůli válce na Ukrajině se změnil plán Belgie skoncovat do roku 2025 s jadernou energetikou a spoléhat více na zemní plyn. Reaktory Doel 4 a Tihange 3 zůstanou v provozu. Foto: wikipedia.org

Belgie se dohodla s francouzskou společností Engie na prodloužení životnosti dvou svých jaderných reaktorů o deset let. S odvoláním na oznámení belgického premiéra o tom informovala agentura Reuters. Kvůli válce na Ukrajině se tak podle ní změnil plán Belgie skoncovat do roku 2025 s jadernou energetikou a spoléhat více na zemní plyn. V roce 2021 činil podíl jádra na belgickém energetickém mixu 52 procent.

Doel 4 a Tihange 3 jsou nejnovější z šesti reaktorů, které jsou v Belgii v provozu. Životnost těchto zařízení měla vypršet za dva roky. Nakonec však budou po nezbytných pracích znovu spuštěny v listopadu 2026 a v provozu zůstanou deset let. Loni na podzim Belgie odstavila reaktor Doel 3.

Prodloužení provozu těchto dvou jaderných reaktorů má zásadní význam pro zajištění naší energetické bezpečnosti,“ řekl belgický premiér Alexander De Croo na tiskové konferenci. Dodal, že dohoda ještě nemá svou konečnou podobu.

Studie: Na Green Deal není dostatek surovin

Belgický provozovatel elektrické sítě varoval, že bez rozšíření jaderné energetiky bude Belgie v zimě 2026-2027 čelit výraznému nedostatku elektřiny. Belgie také bude muset ještě najít řešení, jak zaplnit případný výpadek v letech 2025-2026.

Reaktory Doel 4 a Tihange 3 byly uvedeny do provozu v roce 1985. Představují dohromady 35 procent belgické jaderné kapacity. Mají výkon úhrnem něco přes dva gigawatty.

Provozovat je bude společný podnik Engie a belgického státu, doplnila belgická ministryně energetiky Tinne Van der Straetenová.