Daniel Beneš oslavil dvanáct let v pozici předsedy představenstva a generálního ředitele ČEZ. Podle Davida Tramby z Ekonomického deníku je jeho pozice silnější, než kdy dříve byla.
„Od nástupu pětičlenné pravostředové koalice v závěru roku 2021 totiž neunikla do médií ani jedna zpráva naznačující to, že by snad ministři či premiér nebyli s Danielem Benešem spokojeni a zvažovali výměnu na pozici šéfa největší a nejziskovější společnosti pod kontrolou státu. Insideři z prostředí energetiky hovoří o opačné situaci. Tedy, že Daniel Beneš to s politiky umí a že jeho pozice je silnější, než byla kdy dříve,“ napsal Tramba.
Důkazem síly Beneše a jeho lidí podle něj může být i vliv, který si získal v Hospodářské komoře ČR a Svazu průmyslu a dopravy ČR.
„Taková funkce není jen tak na parádu. Dobře informované zdroje Ekonomického deníku upozorňují na výrazný vliv, který ČEZ v obou podnikatelských svazech získal. Komora i Svaz průmyslu mají velký vliv na podobu nově přijímané legislativy – tím, že patří mezi oficiální připomínková místa. Tohoto práva využívají často, a to dost asertivně,“ upozornil Tramba.
Pod vládní stropy zlevní i ČEZ
Má to být právě Daniel Beneš, kdo prosazuje přechod ČEZ pod stoprocentní kontrolu státu. A to buď celé energetické skupiny (formou odkupu akcií a vytěsnění zbývajících minoritních akcionářů), nebo jen jaderných a uhelných elektráren – s pomocí asymetrického rozdělení Skupiny ČEZ.
„Zřejmě to tedy byl ČEZ, kdo propašoval do transpoziční novely zákona o přeměnách obchodních společností a družstev paragraf, který otevírá cestu k dělení akciových společností i souhlasem pouhých 50 procent držitelů akcií. Podle navržené legislativy má stačit ke schválení nerovnoměrného rozdělení 75 procent hlasů akcionářů přítomných na valné hromadě – za podmínky účasti majitelů nejméně dvou třetin akcií,“ napsal Tramba.
Jestli je Daniel Beneš podle Tramby v něčem skutečným mistrem, tak je to budování vazeb na vlivné politiky a zákulisní hráče. „V prvních letech ředitelování byli jeho pojistkou hlavně lobbista Vladimír Johanes a právník Radek Pokorný, který měl blízko k premiérovi Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD). Právě díky těmto vazbám přežil Beneš tlak ze strany tehdejšího ministra financí Andreje Babiše (ANO), který v době okolo roku 2015 zvažoval výměnu šéfa ČEZ. Když po volbách v říjnu 2017 přišla ČSSD o většinu poslanců i svého vlivu, našel si Beneš nové spojence. Hlavním trumfem stal přímo prezident Miloš Zeman, se kterým se Benešova rodina zná již od 90. let. Prezident nad šéfem ČEZ držel ochrannou ruku až do konce mandátu v březnu letošního roku. Dobře informované zdroje dodávají, že to zdaleka nebyla jediná taková vazba a že Beneš má své kontakty všude napříč spektrem – od komunistů až po Trikoloru,“ uvedl Tramba.