Bez energetiků ani ránu

Energetik v rozvodně v Lišnici. Foto: DN

Aby těžební technologie mohla pracovat, aby se v budovách svítilo, bylo v nich teplo a po práci se mohli zaměstnanci osprchovat teplou vodou. Na tom všem mají svůj podíl energetici. Na serveru iUHLI.cz budeme postupně představovat jednotlivé profese, které jsou v uhelném sektoru zastoupeny.

Těžební společnosti mají své vlastní energetiky. Stěžejní je pro ně provozuschopnost, spolehlivost a bezpečnost vyhrazených elektrických zařízení určených pro těžbu. Alfou a omegou je ale zajištění dodávek potřebné energie pro chod těžebních, úpravárenských zařízení a ostatních souvisejících činností.

Odbor energetiky funguje i ve společnosti Coal Services. Je provozovatelem lokální distribuční sítě, v rámci které provozuje rozvodny, volné a kabelové rozvody převážně vysokého napětí. „Naším úkolem je zajistit levnou energii a také její distribuci k zákazníkům, z nichž přibližně devadesát procent tvoří těžební společnosti skupin Czech Coal a Severní energetická,“ uvedl vedoucí oddělení řízení energetiky Coal Services Zdeněk Adámek.

Elektřinu přitom energetici z Coal Services dodávají ještě dalším zhruba dvěma stovkám zákazníků, kteří sídlí v dosahu distribuční sítě. Obvykle je to v současných, ale i bývalých areálech těžebních společností. Obdobné je to i s teplem.

Čtěte také: Důlní stroje se bez mapy neobejdou

A co by měl energetik zvládnout? Obvyklým předpokladem je vzdělání v oboru elektro. Pro práci přímo v provozu „stačí“ výuční list, ovšem pro vyšší posty už je požadováno minimálně středoškolské vzdělání, případně vysoká škola technického směru. Konkrétní požadavky shrnuje vyhláška, energetický zákon a řada dalších legislativních požadavků.

Energetici Coal Services spravují asi 200 kilometrů elektrického vedení vysokého napětí a více než 20 kilometrů páteřních rozvodů tepla. Do těžebních společností se ročně distribuuje kolem 150 gigawatthodin elektrické energie, dalších 40 GWh elektřiny putuje k ostatním zákazníkům, včetně vlastní spotřeby Coal Services. Pro představu, jedna gigawatthodina reprezentuje přibližně roční spotřebu elektřiny 200 rodinných domů, které nejsou vytápěny elektrickou energií.

Mohlo by vás zajímat:
Co mají společného šachta a šachy?