Doba čtení:1 m, 39 s
Americký prezident Joe Biden. Foto: wikipedia commons Gage Skidmore

Provozovatelé amerických uhelných elektráren budou mít nárok na daňové úlevy v hodnotě miliard dolarů, pokud si na svá zařízení nainstalují technologie zachycující oxid uhličitý. Počítá s tím nová legislativa prezidenta Joea Bidena. Ekologičtí aktivisté protestují.

Uhelné elektrárny ve Spojených státech, jež budou důsledně likvidovat vlastní uhlíkovou stopu, dostanou zpátky na daních 85 dolarů za tunu zachyceného oxidu uhličitého. Jediná elektrárna tak může v příštích dvanácti letech ušetřit na odvodech až šest miliard dolarů, tedy až 132,5 miliardy korun. Novela je součástí Bidenova plánu Build Back Better (Postavme to znovu lépe – pozn. red.), v rámci kterého hodlá vláda investovat 555 miliard dolarů na ochranu klimatu. Zvýšení daňových úlev podpořila skupina dodavatelů energií v čele se společnostmi DTE Energy nebo Peabody Energy, napsal server E15.cz.

Čtěte také:
V USA po sedmi letech vzroste spotřeba uhlí
Emise z energetiky klesají, z dopravy naopak rostou

Opatření se nelíbí ekologickým aktivistům, podle nichž zhruba čtvrtina uhelných těžařů ve Spojených státech může vzhledem k novému pravidlu odložit ukončení své činnosti. Aktivisté také upozorňují, že instalace systému na zachytávání oxidu uhličitého trvá roky, zatímco nárok na daňové úlevy by měly mít i ty elektrárny, které na jeho uvedení do provozu teprve pracují.

Ne všichni ale s kritikou souhlasí. „Daňové úlevy jsou důležité pro sektory, které je obtížné dekarbonizovat, jako jsou rafi nerie, cementárny či ocelárny. Pokud Kongres tyto úlevy nezvýší, nikdo ze znečišťovatelů nebude emise zachytávat dobrovolně,“ oponuje John Thompson z bostonské organizace Clean Air Task Force.

Zachytávání a ukládání oxidu uhličitého se má na základě mínění odborníků v následujících dekádách stát velmi lukrativní činností, jež může korporacím vynášet biliony dolarů. Zbohatnout na těchto technologiích plánují dokonce i obři, jako je například ExxonMobil. Environmentalisté však považují tuto metodu za kontroverzní, neboť demotivuje společnosti od investic do obnovitelných zdrojů. Spojené státy jsou po Číně druhým největším znečišťovatelem planety. Připadá na ně 12,6 procenta všech vypouštěných emisí skleníkových plynů.