Doba čtení:1 m, 27 s
Prezident BIden chce uhlíkově neutrální USA. Foto: wikipedia commons Gage Skidmore

Bidenova administrativa v pondělí uvedla, že bude hlasovat proti rozhodnutí Světové banky a dalších rozvojových bank financovat většinu projektů, které by rozvíjely fosilní paliva.

Toto oznámení bylo zveřejněno v pokynech, podle nichž se USA postaví proti novým projektům založeným na uhlí a také proti většině projektů založených na ropě – až na několik výjimek.

Čtěte také:
Kalifornie ukazuje zelenou budoucnost. Je chmurná
Emise z energetiky klesají, z dopravy naopak rostou

Spojené státy budou nadále podporovat některé projekty v oblasti zemního plynu a jsou také otevřeny projektům zachycování CO2, při nichž se emise ze spalování fosilních paliv zachycují a ukládají, místo aby se vypouštěly do atmosféry.

Spojené státy dnes podnikají odvážné a proaktivní kroky k řešení klimatické krize tím, že ve spolupráci s našimi mezinárodními partnery stanoví jasnou cestu k ukončení podpory fosilních paliv ze strany rozvojových bank s výjimkou výjimečných okolností a zároveň pomáhají rozvojovým zemím budovat silnou a udržitelnou budoucnost,“ uvedla v prohlášení k novým pokynům americká ministryně financí Janet Yellenová.

V nových pokynech se uvádí, že administrativa bude dělat „omezené“ výjimky ze svého negativního postoje k financování ropných projektů, a to tím, že bude financovat projekty v krizových situacích. V případě zemního plynu pokyny uvádějí, že administrativa bude proti financování těžby, ale může podporovat jeho přepravu a distribuci.

V případě uhlí pokyny uvádějí, že země zváží podporu projektů vyřazování z provozu, pokud neprodlouží životnost nebo kapacitu uhelné elektrárny. V pokynech se rovněž uvádí, že USA budou proti zprostředkovatelům, u nichž mohou říci, že finanční prostředky budou použity na činnosti, které nejsou v souladu s jejich současným přístupem, a budou rovněž proti politickým operacím, které takové činnosti přímo podporují.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa