Bílina přinese stovky pracovních míst

Doba čtení:1 m, 42 s

Generální ředitel Severočeských dolů Ivo Pěgřímek. Foto: iUHLI.cz

Korekce limitů na dole Bílina umožní těžbu hnědého uhlí dalších čtyřicet let, vytvoří stovky pracovních míst a přinese desítky miliard korun do státního rozpočtu i regionu. Řekl to generální ředitel Severočeských dolů Ivo Pěgřímek.

„Korekci územně ekologických limitů považujeme za opravdu významný úspěch, o který jsme dlouhodobě aktivně usilovali. Vládou schválená úprava limitu nám umožňuje pokračovat v těžbě až do roku 2055,“ uvedl Pěgřímek.

Další stovky lidí najdou uplatnění v návazných provozech a službách

V současné době ve skupině SD, kterou kromě vlastních Severočeských dolů tvoří další tři dceřiné společnosti, pracuje téměř pět tisíc zaměstnanců. Zejména kvůli přirozené generační obměně bude zapotřebí přijmout již v období do roku 2024 zhruba tisíc nových zaměstnanců.

„Další stovky lidí pak najdou uplatnění v návazných provozech a službách. Do státního rozpočtu a obcí zamíří více než 20 miliard korun formou odvodu za nerost, daní firem a zaměstnanců i z našeho sponzoringu v regionu, který dlouhodobě vykazuje nepříznivou míru nezaměstnanosti,“ uvedl Pěgřímek.

Čtěte také:
VIDEO: Prohlédněte si lom Bílina z ptačí perspektivy
Prolomení na Bílině? Pro ČEZ zpráva roku

Na rozloze necelých šesti kilometrů čtverečních, kde většinu pozemků vlastní Severočeské doly, jsou uloženy vytěžitelné zásoby v objemu kolem 120 milionů tun tun vysoce výhřevného nízkosirnatého hnědého uhlí s širokým uplatněním od tepláren přes moderní nízkoemisní kotle lokálního vytápění až po velké elektrárny, zejména pak pro nový ekologický zdroj o výkonu 660 MW sousední Elektrárny Ledvice.

Po rozhodnutí ministrů o limitech čeká Severočeské doly řada dalších kroků předcházejících budoucí těžbě. Kvůli podmínce, že hranice těžby musí být 500 metrů od obcí Braňany a Mariánské Radčice, firma do konce příštího roku zpracuje detailní studii. „Součástí této báňské studie bude také návrh ochranných opatření eliminující pronikání hluku a prachu z těžebních operací do těchto obcí. Jejich realizace proběhne v dostatečném předstihu před přiblížením porubní fronty,“ dodal Pěgřímek.

Mohlo by vás zajímat:
Prolomeno! Na Bílině se bude těžit za limity
VIDEO: Babiš posvětil prolomení na Bílině
Nekolová: Mostecku musí pomoci stát