BMW pomůže kraj i Sokolovská uhelná

Půjde o největší investici, kterou kdy BMW ve východní Evropě realizovala. Foto: BMW

Karlovarský kraj slíbil, že vybuduje napojení silnic a zázemí pro vývojové centrum BMW na Sokolovsku. Podle odhadů to bude stát 40 milionů korun. Vyplývá to ze smlouvy, kterou podepsala automobilka s Karlovarským krajem a společností Sokolovská uhelná. Na jejich pozemcích má vzniknout testovací okruh pro auta.

Podle hejtmanky Jany Vildumetzové (ANO) by kraj měl pro BMW vybudovat příjezdovou komunikaci, parkoviště, autobusovou zastávku a dobíjecí stanici pro elektrovozy včetně souvisejících inženýrských sítí. Celý projekt bude mít na starosti Krajská správa a údržba silnic.

Čtěte také:
BMW bude zkoušet auta na výsypce dolu
Seznamte se s gigantem

Dnes nemůžeme říct, kolik to bude, první odhady jsou okolo 40 milionů korun. A protože jsme zařazeni mezi strukturálně postižené regiony, tak vyvineme veškeré úsilí, abychom to zařadili do akčního plánu a získali na to prostředky z národních zdrojů,” uvedla hejtmanka.

Ve vývojovém centru by měla vzniknout kvalifikovaná pracovní místa, mimo jiné v oblasti vědy, výzkumu a inovací. V souvislosti s tím by se mělo proměnit i školství v kraji, uvedla hejtmanka.

Investici uvítali i opoziční zastupitelé. Petr Zahradníček (TOP 09) ale řekl, že by radní měli brzy zpracovat přesnější odhad nákladů, které kraj bude s investicemi do napojení mít. „Vím, že peníze v rozpočtu najdeme, ale měli bychom pracovat s nějakou cifrou,” uvedl Zahradníček.

Zadal jsem zpracování studie, která identifikuje nejvhodnější místa napojení. První výsledky budou v únoru. Pak vybereme nejvhodnější místo a začneme zpracovávat dokumentaci. Na konci čtvrtletí by mohly být první výstupy,” řekl ředitel Krajské správy a údržby silnic Jan Lichtneger. Zatím by podle odhadů dopravní napojení a parkoviště měly stát desítky milionů. „Nevidím tam žádnou překážku, která by to prodražila,” dodal.

Sokolovská uhelná se zřejmě bude podílet i na první fázi úprav celého prostoru, řekl předseda představenstva SUAS Jiří Pöpperl. „Předpokládám, že na budování se podílet budeme. Jsou to velké přesuny hmot, je to velké území. Je to v podstatě obdoba technických rekultivací. Určitě se nebudeme podílet na vlastní stavbě speciálních věcí. Ale v té fázi přípravné, hrubá terénní úprava nebo odvodnění, máme předpoklad se podílet,” řekl Pöpperl.

Je to největší investice, kterou kdy BMW ve východní Evropě realizovala,” uvedl Johannes Maierhofer, vedoucí projektu zkušebního centra u Sokolova. „Vytvoříme stovky pracovních míst. Potřebujeme strojaře, automechaniky, výpočetní techniky. Ale i profese, které potřebujete v každé výrobním podniku, jako je stravování, ochranka a podobně. Každý den tady budou stovky inženýrů z Mnichova, kteří potřebují ubytování, stravování. Vznikne tak řada dalších pracovních uplatnění. A tato místa se budeme snažit obsadit lidmi z regionu. Nechceme tady investovat a pak tady zaměstnávat německé občany,” uvedl Maierhofer. Podle plánů má BMW investovat na Sokolovsku stovky milionů eur.

Podle smlouvy na vybudování napojení pro centrum poskytne pozemky kraji Sokolovská uhelná, a to za cenu maximálně osm korun za čtvereční metr nebo za stejnou cenu, za jakou je nabude od třetích osob. Kraj ale bude jednat s těžaři i o bezúplatném převodu.

Mohlo by vás zajímat:
Dvousetmetrovému obrovi ušili nový kabát
Tohle monstrum zvládne i dítě
Hnědé uhlí jako přírodní hnojivo