Doba čtení:3 m, 22 s
Pohled na zámek Jezeří a lom ČSA. Foto: Oldřich Hájek

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) své spolustraníky ze severu Čech ujistil o tom, že podpora ministerstva v otázce zachování limitů je pořád stejná a nezmění se. Server iUHLI.cz přináší odpovědi ministra na otázky novinářů z krátké improvizované tiskové konference na zámku Jezeří.

Dočkal se Litvínov a Horní Jiřetín jasného stanoviska a řekněme opory ve vládě ve Vaší osobě?

Podpora je pořád stejná a ani se nezmění. Bavili jsme se nejen o limitech, ale i o řadě dalších věcí. Například o spolupráci se Státním fondem životního prostředí a možnosti využití dalších peněz z nového období pro města jako je Litvínov, Horní Jiřetín a další. Opět jsem ujistil starostku Litvínova i starostu Horního Jiřetína a všechny zúčastněné, že stanovisko ministerstva k limitům se nemění. Jsme velmi ostražití v této otázce. Pro nás platí dále to, že pokud by se debatovalo o jejich prolomení, ne na lomu ČSA, ale pouze na Bílině, tak je to vždy záležitost, aby někdo jasně předložil, na co to uhlí vlastně Česká republika potřebuje. Jestli se bez něj v dalších letech obejde. Nemá to být politické rozhodnutí. Muselo by to být vrcholně ekonomické rozhodnutí. Jinými slovy ve veřejném zájmu občanů státu, nejen v zájmu několika lidí.

Vy sám se domníváte, že Česko to uhlí potřebuje, nebo ne?

Z informací, které zatím mám, jsem zatím neviděl žádné zásadní argumenty, které by prolomení limitů odůvodňovaly. A to v první chvíli ani ne na lomu Bílina. Víc by měla rozhodně říci Aktualizovaná státní energetická koncepce (ASEK), která byla slíbena do konce června ministrem průmyslu a obchodu Janem Mládkem (ČSSD). Doufám, že se na tom nic nemění. Z toho by pak měly vyjít argumenty pro jednotlivé varianty.

Ministr průmyslu Jan Mládek minulý týden na setkání s horníky na lomu ČSA zmínil, že část teplárníků zvažuje dovozy uhlí ze zahraničí. Energetický a průmyslový holding (EPH) a ČEZ se nyní ucházejí o koupi hnědouhelných lomů v Německu. Co si myslíte o této variantě, pokud bychom uhlí potřebovali a dováželi do Česka?

Já jsem to od teplárníků nikdy neslyšel. Oni vždy říkali, že nepotřebují uhlí za limity. Těží se asi 40 milionů tun a přibližně sedm milionů tun jde do tepláren. Ta potřeba tady nebyla. Nechtěl bych spekulovat o dovozech. Uhlí je prostě komodita jako každá jiná. Vždycky je to o konkrétní kvalitě uhlí a pokud bude potřeba pro teplárenství, tak mix bude nepochybně nějakým způsobem k dispozici. Ale znovu říkám, z pohledu prolomení limitů jsem zatím z Teplárenského sdružení neslyšel jediný hlas, který by řekl, že potřebuje uhlí za limity.

Pojedete se podívat také za horníky?

Určitě ano. Zatím jsem nebyl pozván. Čekal jsem, že dnes přijdou. Možná, že zastavili i stroje. Asi jsem nevhodně vtipkoval, jestli tím nepoškodím národní hospodářství, že jsem tu byl. Možná, že je to jenom náhoda, že je takový klid. Ale určitě jsem jasně řekl, že pokud pozvání dostanu, a možná že i když pozvání nedostanu, tak se zdvořile zeptám a rád se pobavím. Koneckonců jsem s majiteli dolu i jednal. Nepříjemným setkáním se nevyhýbám. To není můj styl a nikdy nebude. Rozhodně jim argumenty také řeknu.

Dá se ve vládě očekávat nějaké napjatější vyjednávání mezi ANO a ČSSD?

To samozřejmě nevím, protože nevím, s čím pan ministr Mládek ve finále přijde. Hnutí ANO má dlouhodobě konzistetní názor směrem k prolomení limitů. Premiér Sobotka má podobný názor. To znamená, že případné prolomení limitů by v žádném případě nemělo ohrozit lidská sídla, což by v částečné variantě prolomení postihlo až 200 domů v Horním Jiřetíně. To by pro mne nepřicházelo v úvahu. Kdyby se něco měnilo, a já doufám že ne, bylo by to téma závažné, možná i na koaliční úrovni.

Dovedete si tipnout, zda rozhodne vláda o prázdninách?

Myslím, že už to bylo odloženo mnohokrát. Původně to byl konec roku, pak konec března, teď je to konec června. Já si myslím, že život je krátký a že bychom o věcech měli rozhodovat. Pevně věřím, že se rozhodne do konce června.