Brabec odstartoval další kotlíkové dotace

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Foto: iUHLI.cz

Obyvatelé Karlovarského kraji budou moci od 30. srpna znovu žádat o dotace na výměnu kotlů na pevná paliva. Kraj má vyčleněno z evropských dotací 64,3 milionu korun. To postačí asi na 700 kotlů.

Druhou vlnu dotací včera schválilo krajské zastupitelstvo. Karlovarský kraj je první, který další fázi programu spustil, což umožní výměnu kotlů za ekologičtější ještě před začátkem topné sezony, řekl novinářům ministr životního prostředí Richard Brabec.

Uchazeči budou žádat o dotaci elektronicky. „Tudíž by měly skončit nedůstojné fronty před úřady,“ uvedl Brabec. Nově ale už nebudou dotovány výměny za čistě uhelné kotle, ale jen za automatický kotel na uhlí a biomasu, kotle na biomasu, plynové kondenzační kotle a tepelná čerpadla. Podle druhu kotle lze získat 75 až 80 procent výdajů.

Čtěte také:
Středočeši dostanou další peníze na kotle
Pardubický kraj chystá 3. kolo kotlíkových dotací

Před samotným spuštěním rezervace, která začne 30. srpna ve 14:00, kraj prověří systém zátěžovým testem, řekl náměstek hejtmanky Dalibor Blažek (HNHRM).

Na výměnu kotlů za ekologičtější vyčlenilo ministerstvo životního prostředí devět miliard korun. V první vlně to bylo 3,3 miliardy, v druhé to bude 3,4 miliardy a ve třetí, která by mohla být spuštěna na podzim příštího roku, pak 2,3 miliardy korun.

Dotace, které se podle Brabce už zřejmě nikdy nebudou opakovat, umožní v celé ČR výměnu asi 100 tisíc kotlů. To je asi třetina kotlů, které už nesplňují ekologické normy, a od roku 2022 s nimi už nebude možné podle zákona topit.

Mohlo by vás zajímat:
Nejsevernější švédské město se přesune
Důl v Genku se proměnil v kulturní centrum
Dříve měsíční krajina, dnes poklad přírody