Brexit dopadne i na OKD

glosa-iuhli-800x600

Vítězství Brexitu by mělo upozornit na domácí témata, včetně OKD. Negativní důsledky případného ukončení těžby by mohly být nyní větší.

O Brexitu bylo již napsáno mnoho slov. O jeho včerejším vítězství bude napsáno jistě ještě mnohem více. Hlasy pro odchod nemusí sice v tomto okamžiku ještě do puntíku znamenat odchod Británie z EU, jak to líčí většina médií; to ukáží až události příštích dnů a týdnů. Jde však nepochybně o událost, která se dotýká, či dotkne i České republiky.

Čtěte také:
Británie pohřbí uhlí, vsadí na plyn a jádro
Skotové nemohou Železné lady přijít na jméno

Brexit je ve zbytku Evropské unie interpretován jako kritika fungování a poměrů v EU. Některé komentáře hovoří následkem Brexitu o hrozbě rozpadu Evropské unie, o ekonomickém šoku apod.

Jestliže je za takových okolností Česká republika výrazně exportně orientována na Evropskou unii, měla by se nyní kromě podpory celoevropských myšlenek mnohem více soustředit na domácí témata. A to například včetně tématu míry soběstačnosti České republiky. Tam spadá i otázka těžby černého uhlí.

Zachování těžby, byť v třeba v menším měřítku, se jeví v novém světle jako mnohem potřebnější.  Proto by Brexit mohl posunout míru zdrženlivosti v otázce vnější pomoci OKD. Současně lze právem namítat, že není důvod dávat peníze britským fondům, které na problémech OKD chtějí profitovat. Snad bude pro OKD nalezeno nějaké lepší řešení, než uzavření dolů a tahanice o majetek.

Mohlo by vás zajímat:
Důl Hatfield definitivně končí
Prohlédněte si elektrárnu z obýváku
VIDEO: Uhněte z cesty, jde uhelný obr