Doba čtení:2 m, 9 s
V odvětví větrných elektráren na moři se prudce zvýšily náklady. To přimělo firmy v tomto sektoru po celém světě odstoupit od projektů nebo se snažit o jejich přehodnocení. Foto: pixabay.com

V klíčové vládní aukci nebyly zakoupeny žádné nové kontrakty na projekty větrných elektráren na moři. Firmy, které se podílejí na rozvoji větrných elektráren, své rozhodnutí zdůvodnily tím, že cena nabídnutá vládou neodráží rostoucí náklady v odvětví. Výsledek aukce tak zasadil tvrdou ránu britské strategii budování obnovitelných zdrojů energie, uvedla BBC.

Výsledek aukce by také mohl ohrozit splnění cíle nulových čistých emisí, který si Británie stanovila do roku 2050. Pro splnění cíle země potřebuje zvýšit kapacitu větrných elektráren na moři do roku 2030 na 50 gigawattů (GW) ze současných zhruba 14 GW.

V loňské aukci byly hlavním příjemcem finančních prostředků projekty větrné energie na moři o výkonu sedm GW. V nejnovější aukci ale firmy žádnou nabídku nepodaly.

Francie se přestává bát zimy. Jádro pojede

V odvětví větrných elektráren na moři se prudce zvýšily náklady. To přimělo firmy v tomto sektoru po celém světě odstoupit od projektů nebo se snažit o jejich přehodnocení. Minulý týden přední investor Orsted oznámil vysoké odpisy svých amerických projektů.

Také výrobci turbín se potýkají s problémy s kvalitou, jak rozšiřují svou technologii. To má dopad i na jejich zisky.

Náměstek na ministerstvu energetiky Graham Stuart po aukci uvedl, že plány Británie se nemění a že větrná energie na moři zůstává ústředním bodem snahy o dekarbonizaci dodávek elektřiny. Cíl vybudovat do roku 2030 na moři větrné elektrárny o kapacitě 50 GW, včetně plovoucích elektráren o kapacitě pět GW, se podle něj nemění.

Britský systém CfD, který byl spuštěn v roce 2014, nabízí investorům do rozvoje elektráren z obnovitelných zdrojů garantovanou cenu za jejich elektřinu. Problémem je ale zavedení cenového stropu pro nabídky větrných elektráren na moři ve výši 44 liber (1250 Kč) za megawatthodinu (MWh). Tento strop je podle zástupců odvětví obnovitelné energie příliš nízký a neumožňuje investorům pokrýt náklady.

Brusel brzdí výstavbu německých plynových elektráren

Jednotlivé firmy, jako je německá RWE a švédská Vattenfall, upozornily, že náklady na projekty větrných elektráren na moři vzrostly přibližně o 40 procent. Vattenfall dokonce pozastavil vývoj projektu, který loni v Británii získal státní podporu.

Celkový výkon všech projektů obnovitelných zdrojů, které se účastnily poslední aukce, je 3,7 gigawattu. To je méně než loni, kdy vláda podpořila projekty za 11 GW. Na prvním místě letos skončily projekty solární energie s kapacitou 1,9 GW a na druhém větrné projekty na pevnině s kapacitou 1,8 GW.