Velká Británie do deseti let uzavře všechny zbylé uhelné elektrárny, které se na výrobě elektrické energie v zemi podílejí zhruba třetinou. Vláda oznámila, že uhlí nenahradí obnovitelnými zdroji, ale zemním plynem a jádrem, napsaly Finanční noviny.
Británie je tak první velká světová ekonomika, která stanovila datum uzavření uhelných elektráren s cílem omezit emise skleníkových plynů. Plyn se má stát “ústředním” zdrojem energetické budoucnosti Británie a budování nových plynových elektráren by se mělo stát “naléhavým požadavkem doby”.
Velkou roli má ale hrát i jaderná energie. Ta by v příštích 15 letech mohla díky projektům nových elektráren ve Walesu a na severozápadě Anglie zajišťovat téměř třetinu dodávek elektrické energie v zemi. Díky nízkoemisním elektrárnám na plyn a jádro chce Británie splnit závazný cíl snížit emise oxidu uhličitého do poloviny století o 80 procent pod úroveň roku 1990.
Čtěte také:
Zavře Křetínský britskou elektrárnu?
Británie byla bez bez proudu
Britové už kvůli zastavení modernizace uhelných elektráren řadu z nich uzavřeli. Spolu s rozmachem subvencované výstavby obnovitelných zdrojů to přispělo v posledních letech k prudkému růstu maloobchodních cen a objevily se obavy ze systematických výpadků dodávek.
Uhelnou elektrárnu v Británii vlastní také Energetický a průmyslový holding (EPH) Daniela Křetínského. Vedení elektrárny v září informovalo, že zvažuje ukončení výroby elektrické energie. Tato situace by mohla nastat již ke konci března 2016.
Mohlo by vás zajímat:
V Británii zavřou poslední hlubinný důl
Nový šéf labouristů chce těžit uhlí
Skotové nemohou Železné lady přijít na jméno