Doba čtení:1 m, 22 s
Povolenky se začaly obchodovat za více než 50 liber (téměř 1500 Kč) za tunu, později cena klesla ke 45 librám. Foto: pixabay.com

Británie spustila vlastní systém obchodování s emisními povolenkami (ETS). Ceny povolenek dosáhly více než 50 liber (téměř 1500 Kč) za tunu, což znamená, že náklady na znečištění jsou vyšší než v EU, uvedla agentura Reuters. Británie chce být uhlíkově neutrální do roku 2050.

ETS je hlavním nástrojem pro snížení emisí skleníkových plynů. Stanovuje limity celkového množství skleníkových plynů, které mohou vypouštět sektory v jeho působnosti, a zároveň umožňuje podnikům získat nebo zakoupit emisní povolenky, s nimiž lze podle potřeby obchodovat. Británie spustila vlastní trh, který má nahradit trh EU, jehož součástí byla před odchodem z EU.

Čtěte také:
Emisní povolenky stály téměř 6 bilionů korun
Cenu emisních povolenek šroubují spekulanti

Po zahájení obchodování se povolenky začaly obchodovat za 50,23 libry za tunu, později však cena klesla na více než 45 liber (přes 1300 Kč) za tunu. V EU cena srovnatelného kontraktu činí téměř 50 eur (téměř 1300 Kč) za tunu.

Ceny povolenek v EU tento týden klesly o zhruba deset procent. Podle obchodníků to bylo částečně způsobené očekávaným spuštěním systému v Británii. Nyní, po zahájení obchodů v Británii, by se ceny v EU mohly podle nich dostat pod další tlak.Podle analytiků první obchody ukazují důvěru v britský ETS jako systém.

Firmy, které musí působit na trhu EU i Británie, doufají, že vznikne propojení mezi oběma trhy a bude umožněno vzájemné obchodování s povolenkami. Zatím se však neobjevily známky toho, že by měla být zahájena formální jednání o propojení trhů.