Brousí si Babiš zuby na OKD?

BlogPrávě tímto kontroverzním titulkem opatřil svůj blog na iDnes.cz David Beneš. V článku spekuluje o spojení ministra financí Andreje Babiše s obchodníkem s uhlím Petrem Pauknerem. Podle blogera možná miliardáři připravují tajný plán, jak využít situaci v OKD ke svým cílům.

K napsání tohoto blogu mě vedl zajímavý sled událostí v minulých dnech, při kterém jsem si zároveň spojil informace staršího data. Babiš totiž dlouho tvrdošíjně odmítal jakoukoli státní pomoc OKD. Jeho nedávná vyjádření však naznačila možnost změny postoje,“ napsal Beneš s tím, že sama o sobě by informace nebyla nikterak zvláštní, protože Babiš coby politik nemůže situaci horníků ignorovat, navíc potřebuje přebít svou kauzu Čapí hnízdo.

Situace se však stala zajímavou v okamžiku, kdy hned následující den zveřejnila Babišem vlastněná Mladá fronta Dnes informaci, že o část OKD mají zájem obchodníci s uhlím Petr Otava a Petr Paukner, přičemž druhý jmenovaný řekl: „Vláda musí jasně říct, že OKD vezme do vlastních rukou. Pak jsme ochotni spolupracovat,“ vysvětlil bloger, proč spojení informací a jejich časová souslednost přitáhly jeho pozornost.

Petr Paukner je totiž člověk, který před necelým rokem vypracoval pro Babiše bilanci těžby a spotřeby hnědého uhlí v České republice. A to údajně zcela zdarma, což již tehdy vyvolalo řadu pochybností. Bloger dokonce odkázal na starší článek iUHLI.cz.

Více čtěte zde:
Paukner pomohl Babišovi. Opravdu zdarma?

Proč by miliardář a obchodník s uhlím radil jinému miliardáři, toho času ministrovi financí, zdarma?,“ položil si řečnickou otázku bloger a obratem navrhl možnou odpověď. „Současný posun kolem OKD zavdává příčinu ke spekulaci, zda tehdy oba miliardáři jen nerozehráli šachovou partii, která se bude dohrávat teprve v blízké budoucnosti.“

Beneš dále spekuluje, že pokračování příběhu může mít dvě verze. „V té první bude Pauknerovým cílem ekonomický zisk z několikaletého provozování a postupného útlumu OKD s přispěním státních peněz. Babiš, který z pozice ministra financí prostředky uvolní, ze situace vytluče politický kapitál, protože pomůže tisícům horníků a jejich rodinám. Paukner mu zároveň dohlédne na to, aby vše běželo tak, jak Babiš potřebuje,“ napsal Beneš, podle nějž je ještě o něco děsivější druhá potenciální varianta.

„Spočívá v tom, že Babiš před politickými body upřednostní vidinu miliard, o které by mohl nabobtnat jeho už tak naditý účet. Peníze by potom putovaly ze státního rozpočtu do OKD, kde by je administroval Paukner tak, aby dost zbylo i na oba režiséry,“ nastínil temný scénář Beneš, který zároveň upozornil, že zatím jde pouze o divokou spekulaci. Podle Beneše však život přináší nejrůznější překvapení. „Vždyť kdo by si pomyslel, když Babiš při svém vstupu do politiky halasně obviňoval z krádeží, korupce a podvodů všechny své konkurenty, že dnes bude sedět až po uši v Čapím hnízdě,“ uzavřel svůj článek bloger.

Mohlo by vás zajímat:
Otava a Paukner mají zájem o část OKD
Práce pro horníky nebude, bojí se lidé
Pouštní energetická iluze se rozplynula