Brusel prověří kupce ArcelorMittal

ArcelorMittal musí ostravskou huť prodat kvůli tomu, že koupil italské ocelárny ILVA, největší ocelárny na světě, a měl by tak v Evropě příliš velký podíl na trhu. Foto: Wikipedia.org Petr Štefek

Evropská komise prověří pochybnosti, které má Česko o novém majiteli vítkovických oceláren ArcelorMittal. Premiéru Andreji Babišovi (ANO) to podle zdrojů Aktuálně.cz na schůzce v Bruselu řekla eurokomisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová.

Ta tak vyhověla přání české strany, která se obává plánovaného prodeje firmy ArcelorMittal společnosti Liberty House.

Čtěte také:
Začíná jednání o budoucnosti ArcelorMittal
Kráčí ArcelorMittal ve stopách OKD?

„Komise vnímá naše obavy. Plány nového kupujícího, že bude investovat do úrovně odpisů jen 35 milionů eur ročně, nás skutečně moc neuspokojují,“ uvedl Babiš.

Ten zároveň tvrdí, že by firma Liberty House měla ve Vítkovicích investovat dalších 750 milionů eur během příštích 10 let, tedy skoro 20 miliard korun. Premiér podle svých slov vychází z podkladů, které dostal od odborářů. Ti také tvrdí, že nový vlastník nepředstavil žádné záruky ohledně budoucnosti firmy. Společnost má i s dceřinými firmami téměř 7000 zaměstnanců.

Babiš chce, podobně jako odbory, aby společnost Liberty House písemně deklarovala plán a výši investic do ostravských oceláren a představila víceletý investiční plán.

Gigant ArcelorMittal musí ostravskou huť prodat kvůli tomu, že koupil italské ocelárny ILVA, největší ocelárny na světě, a měl by tak v Evropě příliš velký podíl na trhu. Prodej firmě Liberty House musí ještě schválit Evropská komise, která v EU dohlíží na zachování férové hospodářské soutěže na jednotném evropském trhu.

Eurokomisařka Vestagerová, s níž se Babiš v Bruselu setkal, ujistila, že schválí pouze takového kupce, který skutečně dodrží kritéria, k nimž se při nákupu zavázal. Momentálně prý posuzuje, jestli je firma Liberty House schopna svůj byznys na udržitelné bázi provozovat.

Premiér podle svých slov po Komisi nepožaduje, aby prodej oceláren společnosti Liberty House zastavila. Důvodem je podle něj to, že stávající majitel, tedy ArcelorMittal, „bohužel neinvestoval dostatečně“ a Česko s ním tedy nemá dobrou zkušenost.

Mohlo by vás zajímat:
Stařík v lomu přijde o svůj rekord
Těžaři si brousí zuby na vesmírný poklad
Služební auto obra Koloděje