Doba čtení:1 m, 15 s
Fotovoltaická elektrárna. Foto: commons.wikimedia.org

 

Stát kromě garantovaných cen rozděloval majitelům fotovoltaických elektráren i evropské dotace. Zda to bylo v souladu s legislativou, nebo jestli mají úřady začít peníze vybírat zpět, teď rozhoduje Evropská komise. Ve hře je celkem 4,5 miliardy korun. Podle České televize problém připouští jak ministerstvo průmyslu (MPO), tak Energetický regulační úřad (ERÚ).

EK nyní prověřuje způsob, jakým stát podporoval před rokem 2014 v tuzemsku solární byznys. Důvodem je to, že úřady přikleply majitelům fotovoltaických elektráren podporu nejen z peněženek domácností, ale také peníze z evropských fondů. „Ministerstvo průmyslu a obchodu poskytovalo v letech 2009 až 2010 podporu pro výstavbu solárních elektráren z programu Podnikání a inovace, tedy z evropských dotací. Celkově se jednalo o 4,5 miliardy korun,“ řekla televizi mluvčí Nejvyššího kontrolního úřadu Olga Málková.

Stát garantoval, že se peníze investorům díky tzv. zelené přirážce vrátí v cenách elektřiny. A k tomu ještě podnikatelům na elektrárny půjčoval nebo za půjčky ručil. „Vznikalo to bohužel nezávisle na sobě v kompetenci všemožných resortů,“ doplnil náměstek ministra průmyslu Pavel Šolc. Zároveň potvrdil, že pokud provozovatelé elektráren využili více forem podpory, tak se finanční návratnost jejich projektů podstatně zkrátila.

Evropská komise odmítá řízení komentovat, dokud nebude definitivně u konce. „Pokud k takovému případu došlo, tak bohužel je třeba říci, že je to důsledek chybného nastavení pravidel na straně státu a je zcela nepřijatelné za to trestat podnikatele,“ reagoval mluvčí České fotovoltaické průmyslové asociace Miloš Cihelka.