Bubeníček dostal slušné vysvědčení

Bubenicek

Hejtmana Oldřicha Bubeníčka pozitivní hodnocení samozřejmě potěšilo. Foto: kr-ustecky.cz

Slušňák, který nic moc nezkazil a celkem se i snažil. Takové hodnocení si od osobností z regionu vysloužil hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček po čtyřech letech ve funkci.

Zda Bubeníček obhájí post hejtmana, rozhodnou obyvatelé kraje ve volbách na začátku října. Kdyby to však bylo na osobnostech, kterých se ptala MF DNES, nemusel by Oldřich Bubeníček balit.

Třiašedesátiletý politik, jenž se před čtyřmi lety stal vůbec prvním komunistou na této pozici v Česku, dostal od severočeských osobností z různých oborů slušné známky. Nejhorší v deseti oblastech shrnujících jeho práci je trojka. Dočkal se však i jedniček. To čtenáři webu usti.idnes.cz, kteří ho mohli známkovat v uplynulém týdnu, byli přísnější. Ti mu ve všech „školních předmětech“ přisoudili trojku.

Čtěte také:
Ústecký kraj bojuje o miliony pro své horníky
Marksová chce příspěvky i pro horníky z Mostecka

Nevadilo by mi, kdyby Oldřich Bubeníček opět vyhrál. Nemá jednoduchou pozici, protože KSČM není mezi vládnoucími stranami, které se snaží spolupracovat zejména se svými hejtmany. Navíc vede sociálně nejslabší kraj. Ale myslím, že se té úlohy zhostil opravdu dobře,“ zhodnotil počínání Bubeníčka v předchozích čtyřech letech Robert Kysela, generální manažer HC Verva Litvínov.

I starosta Peruce Radomír Bláha vidí hejtmanovu práci dobře. „Hodnotím ho velice kladně. Je takový lidový, normální.“ Jistou výtku měla k jeho práci senátorka a dětská neuroložka Alena Dernerová. „Považuji ho za velice slušného člověka s dobrou politickou kulturou. Kraj vedl dobře. Vytkla bych mu nicméně přístup k ekologii,“ nechala se slyšet Dernerová a zjevně narážela na to, že hejtman po celé období své vlády silně podporoval prolomení limitů na těžbu uhlí v lomu ČSA. To nakonec zarazila vláda premiéra Bohuslava Sobotky.

Severočeši po zkušenostech, které nabyli za dřívějších krajských vlád, stávajícímu hejtmanovi důvěřují v racionální a efektivní správě veřejných prostředků,“ míní rektor UJEP Martin Balej. Byl jedním z těch, kteří ale nezapomněli připomenout, že s politickou orientací Bubeníčka nesouhlasí. V konečném hodnocení mu však kvůli tomu své známky nezhoršoval.

Bubeníčkova stranická příslušnost vadí i řediteli ústeckého Gymnázia dr. Václava Šmejkala Radku Šidlákovi. „Z osobních i historických důvodů mě mrzí, jakou politickou stranu reprezentuje,“ podotklŠidák. Podle něj je však Bubeníček především slušně vystupující politik. „Hejtman je skutečně spíš reprezentativní osobnost než osobnost řídící krajskou politiku.“

Sám Oldřich Bubeníček je za vystavené vysvědčení rád, byť ho „skromně“ chápe jako hodnocení celé krajské vlády (KSČM a ČSSD). „Každé dobré hodnocení potěší. Jsem rád, že osobnosti, které ve svých oborech něco znamenají, vidí práci kraje převážně v pozitivním světle,“ uvedl Bubeníček.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Bochníček projede všude
Masakr v dole Ludlow
Těžit se bude pořád, tvrdí fakulta