Bude OKD vyšetřovat i Šlachta?

Komise pro vyšetřování OKD vznikla na popud Pirátů. Foto: Wikipedia Petr Štefek

Ve vyšetřovací komisi, která zkoumá případ OKD, může zasednout bývalý elitní policista Robert Šlachta. Do komise jej tlačí hnutí ANO. Předseda komise Lukáš Černohorský (Piráti) ale se jménem Šlachty nesouhlasí.

S informací přišel první deník Lidové noviny. Podle předsedy komise navrhl Šlachtu poslanec z ANO Josef Hájek. Sám Šlachta nechtěl případnou novou funkci potvrdit.

Černohorský má však se jménem bývalého policisty a ředitele Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Roberta Šlachty problém, protože by se dle něj přestala řešit kauza OKD a prostor by se věnoval nynějšímu zástupci generálního ředitele celní správy.

Čtěte také:
Byty OKD nájemníkům levněji neprodáme
Jaký rok prožila OKD?

„Určitě by se pak stěžejně řešil pan Šlachta, ne celá kauza. To je spíš věc, která mě trápí. Já jsem o tom s kolegou Hájkem mluvil a on ho navrhuje jakožto vyšetřovatele. Já jsem spíše chtěl policistu, který je v aktivní službě. Od ministerstva vnitra mám už seznam jmen, ale přišel i tento protinávrh. Finální rozhodnutí bude v rukou celé komise. O vyšetřovateli nerozhodnu já ani pan kolega Hájek. Záleží, zda mě kolegové přehlasují, nebo se postaví za kolegu Hájka či si vyberou nějaké jiné jméno,“ řekl pro Echo24 Lukáš Černohorský.

S předsedou komise souhlasí i komunistický zástupce Leo Luzar. „Informaci o panu Šlachtovi jsem ještě od kolegů neslyšel, ale již od začátku upozorňuji na nevhodnost angažování známých jmen v rámci vyšetřovací komise, pokud chceme zachovat nezneužití této práce k jiným zájmům než je úkol uložený sněmovnou,“ řekl Luzar.

Poslanec Josef Hájek ovšem tvrdí, že jméno Roberta Šlachty nenavrhl. „Návrh na nominování pana Šlachty jako vyšetřovatele není z mé hlavy. Nicméně jej podpořím. Já bojuji za ukradených 44 tisíc bytů horníkům a z mého pohledu má pan Šlachta, jako bývalý ředitel ÚOOZ, dostatek zkušeností, pro vedení vyšetřování,“ napsal deníku Echo24 Josef Hájek.

Komise pro vyšetřování OKD vznikla na popud Pirátů. Členové komise mají prověřit převod státních akcií OKD do vlastnictví jiných osob, zejména prodej minoritního podílu v roce 2004. Komise se zaměřuje také na snížení základního jmění černouhelné společnosti ve druhé polovině 90. let, kterým stát přišel o možnost firmu kontrolovat. Předmětem poslaneckého zkoumání je také plnění závazků nabyvatelem akcií ze smlouvy z roku 2004 a příčiny úpadku OKD a odpovědnosti státních úřadů a osob. Výsledky má předložit plénu do deseti měsíců od založení, tedy na podzim příštího roku. Sněmovní komise se rozhodla vyslechnout na sedmadvacet svědků. Mezi nimi má být miliardář Zdeněk Bakala, bývalý premiér Bohuslav Sobotka či exministr průmyslu Milan Urban.

Mohlo by vás zajímat:
Dvousetmetrovému obrovi ušili nový kabát
Tohle monstrum zvládne i dítě
Hnědé uhlí jako přírodní hnojivo