Bude se pod Karvinou dál těžit uhlí?

Doba čtení:1 m, 33 s

OKD Těžní věže – Důl Karviná, lokalita Lazy. Foto: OKD

Na půdě karvinské Slezské univerzity se bude projednávat záměr společnosti OKD těžit uhlí pod Karvinou. Jednání svolalo ministerstvo životního prostředí a budou na něm zastoupeny všechny zúčastněné strany. Jednání je veřejné a začne dnes v 15 hodin.

Moravskoslezský deník minulý týden napsal, že vedení karvinské radnice se rozhodlo podpořit další těžbu firmy OKD. Rada města vydala souhlasné stanovisko k posudku EIA pro novou těžbu OKD v letech 2015 až 2023, která se týká především lokality Staré Město.

„Jde o pracovní místa a zaměstnání pro naše lidi na několik let dopředu, ale taky o to, aby nová těžba měla minimální dopady na vzhled města. Nebylo lehké se rozhodovat, protože je od začátku jasné, že už to ovlivňuje život lidí především ve Starém Městě. Společnost OKD nakonec plány zúžila, dala veřejný příslib, že nezasáhne do průmyslové zóny Nové Pole, kde jsou dva tisíce pracovních míst ve stabilních firmách, a že se vlivy dotknou jen rezidenční části Starého Města. To byla naše podmínka od začátku a bereme to za závazný příslib,“ řekl karvinský primátor Tomáš Hanzel.

Čtěte také: Mládek je znepokojen situací v OKD

Proti těžbě pod Starým Městem je od úplného počátku, kdy záměr těžařů vyšel najevo, spolek S.O.S. Karviná, dříve Občané Karviné proti těžbě uhlí pod městem, zkráceně také Karviňáci proti těžbě.

OKD podle primátora Hanzela splnila desítky podmínek města pro zajištění ochrany staveb, přírody a minimalizaci vlivů na povrch. „Bude více monitorovacích bodů, včetně pečlivého monitorování zmíněné průmyslové zóny, aby bylo jasné, že tam opravdu vlivy nezasáhnou. Po veřejném projednání posudku k EIA jsme připraveni jednat s OKD o uzavření smlouvy s městem,“ dodal primátor.

Mohlo by vás zajímat:
Více dusíku pro horníky z OKD
Zavírání dolů OKD už nehrozí
Rekord v ražbě vyrovnán, 128 metrů za měsíc