Teplárna České Budějovice prodala loni 1531 terajoulů (TJ) tepla, meziročně o 1,7 procenta víc. Stoupl počet domácností připojených k její síti, vzrostly i dodávky podnikům. Teplárně klesl loni zisk po zdanění na 25,2 milionu korun.
Město, které je stoprocentním akcionářem, si třetí rok po sobě nevyplatí dividendu, peníze nechá na budoucí investice. Po valné hromadě to sdělil místopředseda představenstva Tomáš Kollarczyk.
Čtěte také:
Kácet v Brazílii je fuj, kácet v USA je ekologické?
Snižování emisí CO2 zasáhne celou společnost
Teplárna zvýšila loni výnosy o víc než 73 milionů na 920,3 milionu korun. Meziročně prodala i víc elektřiny, 80.773 megawatthodin (MWh), což je o 1,5 procenta víc než v roce 2018.
Město si letos třetí rok v řadě nevyplatí dividendy. Ze zisku po zdanění vloží čtyři miliony do sociálního fondu teplárny, nerozdělený zisk ponechá ve firmě na investice. Teplárna, jež dodává teplo a teplou vodu do 29.000 domácností a 250 firem ve městě, chce využívat místní obnovitelné zdroje energie. Podle Strategie pro zelené město, kterou projednali zastupitelé, chystá podnik zařízení pro energetické využití odpadů s kapacitou 160.000 tun odpadů a náklady kolem tří miliard korun. Teplárna chce rovněž využívat dřevní štěpku v novém kotli, vzniknout by také mohlo úložiště energie.
„Podpoří se tak postupný odchod od uhlí v horizontu deseti let a modernizace podniku dál zlepší životní prostředí,“ uvedl primátor města Jiří Svoboda (ANO).
Počet domácností připojených na centrální zásobování se loni zvýšil na 28.952 a počet odběratelů na 1199. Teplárna loni výrazně snížila spotřebu elektřiny ve vlastních provozech a minimalizovala využívání ekonomicky méně výhodného zemního plynu, uvádí zpráva představenstva.
„Nepříznivé dopady způsobené prudce rostoucí cenou emisní povolenky za vypouštění CO2 na evropském trhu, pokřivenou především finančními spekulanty, se nám podařilo ve značné míře redukovat vnitřními úsporami spolu s vysokou disciplínou při vlastní výrobě,“ uvedl Kollarczyk.
Domácnost v Českých Budějovicích, která ročně spotřebuje 25 gigajoulů na vytápění a ohřev teplé vody, zaplatí za letošek o 291,2 koruny víc než loni, měsíční platba je vyšší o 25 korun. Teplárna letos zdražila teplo meziročně o 1,88 procenta.
Distribuční síť teplárny měří 163 kilometrů, z nichž je 85 kilometrů parovodů, 33 kilometrů horkovodů a 45 kilometrů teplovodů. V roce 2018 měl podnik výnosy 847 milionů korun a zisk po zdanění 40,5 milionu korun.