Budou na Měsíc létat horníci?

NASA již spolupracuje s několika soukromými vesmírnými společnostmi včetně SpaceX Elona Muska. Foto: wikipedia.org

Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) oznámil, že od komerčního poskytovatele kupuje měsíční půdu. NASA chce, aby soukromé vesmírné společnosti, jako jsou SpaceX a Blue Origin, těžily měsíční horniny. Ty od nich chce odkoupit za desetitisíce dolarů.

„Je čas stanovit regulační jistotu pro těžbu a obchodování s vesmírnými zdroji,“ citoval server Sezna Zprávy správce NASA Jima Bridenstinea, který zároveň oznámil, že se sběr materiálu z Měsíce stane součástí programu technologického rozvoje. Agentura naznačila, že mise dále za oběžnou dráhu, například na Mars, budou vyžadovat použití zdrojů těžených právě na Měsíci.

Čtěte také:
V lomu Jiří mají opravený velkostroj KU 800
Japonci začali těžit na mořském dně

NASA proto hledá soukromé společnosti, které by letěly na Měsíc a tam sbíraly měsíční prach a kameny a přivezly je zpět na Zemi. Agentura by je následně odkupovala. Za cenu v rozmezí 15 až 25 tisíc dolarů by získávala vzorky Měsíce o hmotnosti 50 až 500 gramů.

V květnu NASA představila právní rámec, který by řídil chování států a společností ve vesmíru a na Měsíci. Ten je známý jako Artemis Accords a zahrnuje vytvoření bezpečných zón kolem míst, kde by na měsíčním povrchu probíhala těžba a průzkumy.

NASA již spolupracuje s několika soukromými vesmírnými společnostmi. Mezi ně patří Astrobotic, SpaceX Elona Muska, Blue Origin Jeffa Bezose, Sierra Nevada a Lockheed Martin. Bridenstine předpokládá, že některé z nich by o těžbu na Měsíci mohly mít zájem.