Budoucnost amerického uhlí je ve flexibilitě

coal-creek-foto-great-river-energy_compressed

Coal Creek Station je největší uhelnou elektrárnou v Severní Dakotě. Foto: Great River Energy

Společnost Great River Energy upravila svou elektrárnu Coal Creek Station, která je největší uhelnou elektrárnou v Severní Dakotě, tak, že dokáže dodávat výkon v rozmezí 300 MW až 1 146 MW. Reaguje tím na potřeby energetického trhu v USA.

Nástup obnovitelných zdrojů v USA nutí uhelné elektrárny, aby se stále více posouvaly do kategorie pološpičkových zdrojů, tedy aby byly schopné flexibilně upravovat svůj výkon dle situace v soustavě, uvedl server oenergetice.cz.

Čtěte také:
Pozice uhlí v USA posiluje
Trump chce energetickou nezávislost USA

Flexibilita zdroje musí být technologicky i ekonomicky efektivní „Standardně je elektrárna v provozu 95 procent času v průběhu roku. Naší snahou je, aby elektrárna dodávala výkon do sítě na základě aktuální situace na trhu. Omezením výroby ve správný čas dosáhneme jak snížení nákladů, tak emisí skleníkových plynů. Důležitou a s postupem času stále významnější hodnotou elektrárny je její flexibilita,“ uvedla v tiskové zprávě společnost. Elektrárna Coal Creek Station má být po provedených úpravách schopná snižovat svůj výkon tempem 3 MW/min, což je optimální hodnota z technologického i ekonomického hlediska.

Navzdory probíhajícím změnám v energetice je zřejmé, že uhelné zdroje ve státech s rozvinutou uhelnou energetikou (např. USA, Německo nebo ČR) budou ještě určitý čas patřit do kategorie zdrojů zajišťujících spolehlivost dodávek elektrické energie. V USA navíc budou mít v příštích čtyřech letech uhelné elektrárny silného spojence v podobě budoucího amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Čtěte také:
V Americe spustili čistou uhelnou elektrárnu
Chrání banky klima nebo své zisky?
JPMorgan ukončí podporu uhlí