Zvláštní komise, kterou v březnu ustavil bulharský parlament k prověření plánovaného prodeje bulharských aktiv společnosti ČEZ, nic nového nezjistila. Poslanci ji označili za jalovou.
Napsal to bulharský zpravodajský portál Kapital s ohledem na hodnocení závěrečné zprávy o činnosti komise, která byla předložena Lidovému shromáždění.
Čtěte také:
V Bulharsku je kvůli ČEZ pořádně horko
Babiš chce vysvětlit bulharskou transakci ČEZ
ČEZ v únoru podepsal smlouvu o prodeji svých bulharských aktiv místní firmě Inercom, což vzbudilo pochybnosti, zda tak malý podnik je schopen financovat a řídit strategicky důležité energetické provozy. Nedůvěru také vyvolaly nejasnosti, z jakých zdrojů firma získala peníze potřebné k tak velkému nákupu.
Komise se ukázala jako „jalová“, zaznělo podle serveru Kapital z řad poslanců kritizujících výsledky její práce. Nepodařilo se jí najít nejdůležitější odpovědi týkající se kontraktu – kdo poskytl Inercomu peníze a zda za majitelkou firmy InercombGinkouVarbakovou nestojí někdo jiný. Komise nepřišla s žádnou novou informací, ani nenavrhla něco, o čem se ještě nediskutovalo.
Závěry uvedené ve zprávě komise se ani přímo nedotýkají sporného kontraktu prodeje aktiv ČEZ. V přijatých rozhodnutích ke zprávě se například píše, že vláda by do konce roku měla provést důkladnou analýzu plnění cílů stanovených ve Strategii privatizace distributorů elektrické energie, přijaté v roce 2003.
Jiným úkolem pro kabinet je kupříkladu zahrnout aktiva distribučních společností do seznamu strategických objektů důležitých pro národní bezpečnost.
Mohlo by vás zajímat:
Japonci začali těžit na mořském dně
Ve Švýcarsku vyvíjejí elektrogiganta
Podkrušnohorské muzeum opravilo parní těžní stroj