Byty OKD nájemníkům levněji neprodáme

Před nástupem na post generálního ředitele Residomopůsobil Rafaj 16 let jako místopředseda představenstva v ostravské ocelářské společnosti ArcelorMittal. foto youtube blue events

Nový generální ředitel společnosti Residomo vlastnící přes 43 tisíc bývalých hornických bytů Jan Rafaj v rozhovoru pro HlídacíPes.org nájemníky asi příliš nepotěšil. Rozhovor přinášíme ve zkrácené podobě.

V minulosti jste uvedl, že byste nikdy nešel do firmy vlastněné Zdeňkem Bakalou, je to tak? Co vám tolik na Bakalovi vadí?

Protože jsem se narodil v tom regionu a on nežil pro ten region. On si pouze žil svůj investiční příběh. Já si velice vážím subjektů, které se vnímají jako součást toho regionu. A v jeho případě jsem to necítil. A to, co po něm zůstalo, je prostě neštěstí.

Čtěte také:
Za privatizaci OKD navrhl žalobce tresty
Další podivnosti kolem bytů OKD

V čem udělal pan Bakala chybu? Zkuste být prosím konkrétní.

Když tu investici vezmu globálně, tak ten příběh nakonec skončil konkurzem, a podle mého názoru rychlost čerpání dividend byla rychlejší než tvoření rezervy pro krizovou situaci. Všechny firmy prošly krizí, jediná tahle, z těch velkých, na to nebyla dostatečně zajištěná. A co se týká bytů, tak si myslím, že se do nich mělo investovat více. A druhá věc je samozřejmě ten nešťastný příběh, že ty byty dostanou nájemníci.

Jak tento příslib vnímáte vy?

Jsem vystudovaný právník, to znamená, že jsem si tu smlouvu samozřejmě studoval. Já tam nevnímám nárok ani právně definovaný příslib. Na druhé straně berme to tak, že většina lidí nejsou právníci a prostě stačí, když určitý tiskový mluvčí něco řekne a potom někteří lidé začali do těch bytů sami investovat s vidinou, že ten převod na ně nastane.

To znamená, že podle vás tam nebyl definován nárok nájemníků získat ty byty přednostně a za nižší cenu?

Ne, podle mého názoru tam není právně legitimní nárok.

Nicméně v privatizační smlouvě jsou konkrétní paragrafy, které tento závazek zmiňují…

Ano, ale to ustanovení je v privatizační smlouvě, která se netýká nájemníků – to za prvé. To znamená, že tímhle dokumentem nemohl vzniknout žádný přímý nárok. A za druhé: ta situace – tak jak je tam definovaná – nikdy nenastala. Takže já hovořím o tom, že tam někde vzniklo nějaké prohlášení tiskového mluvčího, které se pořád pouští dokola a které říká, že by nájemníci mohli získat byty za nějakou cenu. A lidé na základě toho jednali, to bylo prostě neštěstí, které v minulosti nastalo. A to je všechno, co k tomu dokážu říct.

To znamená, že vy ten závazek vnímáte pouze jako vyjádření mluvčího, ne závazek ze smlouvy?

V té smlouvě je uvedeno, že v případě, když vlastník bude bytové jednotky rozprodávat, tak je nabídne současným nájemníkům. K jejich rozprodeji ale nikdy nedošlo.

Jako hlavní chybu Zdeňka Bakaly tedy nevnímáte jeho přístup k nájemníkům a tehdejším závazkům z privatizační smlouvy?

Ne. A ještě se Vás zeptám: jakých nájemníků by se to mělo týkat? Nájemníkům, kteří tam bydleli třicet let, kteří se tam nastěhovali dnes, včera… Kdo má mít ten nárok? Moje manželka se tam narodila a žila tam do pětatřiceti let. Když jsme se odstěhovali, tak se tam nastěhoval někdo nový. Tak kdo z nich má mít nyní nárok na ten byt. Ona, která tam žila 35 let, nebo nový nájemník?

Nyní jste generálním ředitelem společnosti vlastnící tyto byty, jak tedy budete vy přistupovat k nájemníkům? Pro vás tedy není předkupní právo na byt za sníženou cenu závazné?

Podle mého názoru tam nevzniklo žádné pravidlo přednosti nájemníkům. A my to ani nechceme prodávat. My se zabýváme nájemním bydlením a myslíme si, že i v Česku bude nabývat na síle. Takže náš primární zájem není prodávat byty, ale naopak rozšiřovat portfolio a zvyšovat podíl na trhu.

Už jste se setkal se zástupci nájemníků?

To jsem si dal za úkol hned, jak jsem nastoupil. Ale zjistil jsem, že v podstatě už nejsou aktivní, že jsou aktivní akorát v parlamentní komisi a podobně. Takže jsem se rozhodl, že v tuto chvíli budu jednat jen s oficiálními institucemi, které zastupují nájemníky. Takže jsme v kontaktu se Sdružením na ochranu nájemníků, kteří mají i v regionu svoji pobočku. Vím, že naši nájemníci jsou s nimi v kontaktu. Snažím se jednou za čtvrt roku slyšet od nich, co jsou jejich hlavní připomínky. Už jsme se dvakrát potkali.

Potkal jste se někdy s panem Bakalou?

Ne, v životě jsem ho neviděl. Ale po jeho lidech už jsem mu vzkazoval mnohé věci.

Existují ale spekulace, že ačkoliv došlo k převedení na nového vlastníka, tak ve složité vlastnické struktuře této společnosti stále pan Bakala figuruje. Jak tuto hypotézu vnímáte?

S tímto názorem jsem se setkal dost často. Pořád mi nevěří, že to už není Bakalovo. Těch důvodů je několik, jedním z nich je právě ta složitá struktura, která nastala, a vidí za tím něco tajného, a druhá věc je personální propojení. Je pravdou, že Stan Kubáček, který je dnes manažerem RoundHillCapital, nějakou dobu dělal pro NWR, nebo BXR. Takže v něm se ten příběh spojuje. Každopádně hlavní majoritní vlastník je Blackstone Group, což je dnes největší světový investor. Je to standardní investiční fond, který spravuje absolutně největší finanční portfolio. Různí investoři do něj vkládají své prostředky a oni jim je zhodnocují tím, že nakupují různá aktiva a snaží se mít na nich aspoň nějakou procentní dividendu.

Říkáte, že společnost Residomo vlastní skupina Blackstone Group a RoundHillCapital. Když jsme ale zkoumali vlastnickou strukturu, tak jsme zjistili, že na konci spletitého řetězce majitelů se nachází dvě firmy z Kajmanských ostrovů, jejichž majitel je skryt za tamní anonymitou. Víte, kdo je jejich vlastníkem?

To nevím, že to je takto vlastněno. Ale to bude jednoduché, už i z těch názvů minimálně u té jedné firmy lze dovodit, že BTO (míní název kajmanské firmy BTO RippleHoldings LP – pozn. red.) bude znamenat BlackstoneTechnicalOportunities – tedy, že to vlastní Blackstone. A druhá firma, to bude RoundHillCapital. To znamená, že tohle je nejspíš pouze daňová struktura a ve finále jsme pořád zpátky v tom příběhu.

Mohlo by vás zajímat:
Elektrotahač má spotřebu jako malé město
VIDEO: Sci-fi bagr z Jižní Koreje
Služební auto obra Koloděje