Bývalí horníci v Polsku chtějí deputátní uhlí

Polské hornické odbory sehnaly pro návrh zákona o deputátním uhlí pro bývalé horníky přes 120 tisíc podpisů. Foto: freeimages.com

Vysloužilí horníci v Polsku chtějí uhlí zadarmo. Odbory získaly přes 120 tisíc podpisů pod občanský návrh zákona, který jim má zajistit takzvaný uhelný deputát ze státních peněz. Polský Sejm začne už brzy projednávat novelu zákona, která to umožní.

Uhelný deputát je symbolem boje polských horníků za zachování jejich zaměstnaneckých výhod.Hornické odbory mají obrovský vliv a vládní strana Právo a spravedlnost se v loňských volbách spoléhala na jejich podporu. Podle Radiožurnálu je proto pravděpodobné, že ani horničtí důchodci nepřijdou o každoroční nárok na uhlí zadarmo nebo odpovídající částku v hotovosti.

Čtěte také:
Energetickou bezpečnost Polska zajistí jen uhlí
Polské státní firmy vloží miliardy do uhlí

Polskou státní pokladnu to podle odhadů má přijít každý rok na 400 milionů zlotých, v přepočtu skoro 2,5 miliardy korun.Ekologové navíc dlouhodobě upozorňují, že silné znečištění ovzduší hlavně ve Slezsku pochází z největší části ze spalování uhlí v zastaralých kotlích. Pokračující podpora takového způsobu vytápění má proto i dlouhodobé dopady na životní prostředí.

Mohlo by vás zajímat:
Polská premiérka chce zachránit uhelný průmysl
Polský prezident odmítá Kjótský protokol
Největší evropský těžař vyhodil šéfa