Doba čtení:1 m, 42 s
Vysloužilý horník se baví vyřezáváním ze dřeva. Foto: OKD

Bývalý horník Klement Brokeš z Havířova se baví vyřezáváním ze dřeva. Vyrábí také betlémy. Říká, že dílo nemusí být hotovo nikdy, do betléma se totiž pořád dají přidělávat další figurky a scenérie.

Brokeš se vyučil horníkem pro dobývání uhlí a umístěnku dostal na ostravský Důl Zárubek. Vzdělání si rozšířil absolvováním hornické průmyslovky a přesídlil na Důl Dukla. Nastoupil jako technik do služeb, prošel si provozy rubání i příprav, byl dispečerem výroby. Po dopravní nehodě, při níž ho nabouralo vozidlo se sovětskou vojenskou technikou, měl ale s fáráním utrum. Do důchodu působil na povrchu v materiálově technickém zásobování. V revíru dělal čtyřicet let.

Řezbářství Brokeše zaujalo už v mládí, chodil do rukodělného kroužku na hornickém učilišti. Na šachtě pak ve svém volnu vyráběl ozdobné kylofy. K 60. výročí vzniku Havířova vyřezal dva betlémy a umístil je do expozice v KD Radost.

„S hornictvím byla tato tradiční výstava betlémů spojena vloni. Letos autorka již patnáctého ročníku Marta Halfarová oslovovala především havířovské autory při příležitosti šedesátého jubilea našeho města. Rád jsem jejímu přání vyhověl, i když si říkám, jestli jsem neměl do kompozice přidat i podzemní část betléma s dolem,“ poznamenal Brokeš.

Čtěte také:
Havíř s banjem a kytarou
VIDEO: Doly OKD nejen z ptačí perspektivy

Pro symboly vánočních svátků Brokeš sahá po měkčím lipovém, výjimečně hruškovém dřevu. „Máme větší byt, kde žiji jen s manželkou, takže jsem si v jednom pokoji zařídil něco jako dílničku. Vyřezání betlému mi trvá od několika týdnů po půlrok. On též ten betlém není vlastně nikdy hotový, pořád se může přidávat,“ říká Brokeš.

Jeho ruce vytvořily v posledních pětadvaceti letech desítky betlémů, které prodával i dával známým. Momentálně vyřezává tři krále, opět z lípy.

Mohlo by vás zajímat:
Bývalá šachta „vyrábí“ elektřinu z vody
FOTOGALERIE: Usain Bolt křtil v Dolních Vítkovicích
OKD dala na rekultivace rekordních 331 milionů

Jeden z betlémů Klementa Brokeše v KD Radost. Foto: OKD