Společnost C-Energy Planá získala od společnosti Uniper Trend 51,95 procenta akcií Teplárny Tábor. Cenu akvizice firmy nezveřejnily. Přínosem pro odběratele energií by mělo být snížení cen tepla a nižší zátěž životního prostředí.
Podle C-Energy bude jedním z efektů stabilizace dodávek tepla a energií v aglomeraci Tábor – Sezimovo Ústí – Planá nad Lužnicí. Sjednocení centrálního zásobování teplem s odběrem téměř 900.000 gigajoulů (GJ) ročně znamená také podle firmy významný ekologický přínos do budoucnosti. Společná síť centrálního zásobování bude dodávat teplo do téměř 10 000 domácností a do průmyslových podniků, řekl mluvčí C-Energy Miroslav Beneš.
Čtěte také:
Biden doporučil horníkům, aby se naučili programovat
Kanada pomůže energetice miliardami
V Plané nad Lužnicí investovala C-Energy od roku 2012 do modernizace zdroje přes dvě miliardy korun. „Výsledkem je kromě jiného snížení emisí produkovaných zdrojem o 90 procent oproti původnímu stavu. Ambiciózní plány máme také v nedalekém Táboře,“ uvedl jednatel C-Energy Planá Ivo Nejdl.
Se svými záměry již seznámila firma zástupce společnosti Bytes Tábor, která vlastní zbylý podíl akcií táborské teplárny. Do dvou let předělá C-Energy parní rozvody v Táboře na horkovodní. Investice za více než 200 milionů korun sníží energetické ztráty a bude možné snížit ceny tepla.
„Předpokládáme snížení cen vzhledem k tomu, že na odběrová místa společnosti Bytes na Sídlišti nad Lužnicí a Kopečku budeme z Plané již letos dodávat teplo za 405 korun za gigajoule. Tyto investice by měly umožnit postupné snižování velkoobchodní ceny za odebírané teplo pro společnost Bytes Tábor i v dalších odběrných místech,“ uvedl Nejdl.
Firma C-Energy chce v Plané nad Lužnicí postavit do roku 2026 zařízení pro energetické využití odpadu (takzvané Zevo). Odhad nákladů je 800 až 900 milionů Kč, roční kapacita 50.000 tun odpadu. Loni to ČTK řekl generální ředitel C-Energy Planá Libor Doležal. Firma také požádala o zkušební provoz menšího zařízení pro ekologicky šetrné využití plastového odpadu s roční kapacitou 2400 tun, do nějž investovala 52 milionů. Spalováním plastů bude vyrábět teplo, a to podle firmy ekologičtěji než spalováním uhlí.
Celková instalovaná kapacita C-Energy v Plané nad Lužnicí je 90 elektrických megawatt (MWe). Energii vyrábí dva nové uhelné kotle s odsířením, každý o parním výkonu 40 tun za hodinu, parní turbína, plynový kotel i šest plynových motorgenerátorů Rolls Royce o výkonu 60 megawattů (MW). C-Energy Planá má také bateriové úložiště o výkonu čtyř MW.
V roce 2018 dodala firma odběratelům 467.002 GJ tepla. Tržby měla předloni 459,2 milionu korun, provozní zisk 68,5 milionu Kč. Vyplývá to z výroční zprávy.