Doba čtení:1 m, 51 s
Australská_vlajka_wikipedia_compressed
Zahraniční investor na poslední chvíli zvýšil cenu a přeplatil nabídky portfoliových investorů. Foto: wikipedia.org

Důvodem, proč Daniel Křetínský na poslední chvíli zrušil vstup své infrastrukturní divize EPIF na burzu, je nalezení velkého zahraničního investora. Kupcem menšinového podílu má být fond australské investiční banky Macquarie.

S akciemi se v Praze a Londýně mělo původně začít obchodovat během několika týdnů. Podle zdrojů z trhu byl o úpis velký zájem. Podíl v infrastrukturní firmě měl přes burzu vynést mezi 20 a 32 miliardami korun. Investiční fond spadající pod banku se sídlem v Austrálii ale nabídky portfoliových investorů přeplatil. Oznámený veřejný úpis akcií tak zřejmě byl taktickým krokem a nátlakem na investora, aby souhlasil s vyšší cenou či s urychlením transakce.

Čtěte také:
Křetínský nakonec akcie EPIF na burzu nedá
Křetínský s Kellnerem ještě nemají vyhráno

IPO (veřejný úpis akcií) bylo velmi úspěšné, ale Macquarie na poslední chvíli nabídli vyšší cenu,“ uvedl zdroj Hospodářských novin.

Jde o renomovaného investora, který sází mimo jiné i na energetická aktiva. Šel také do souboje o německý uhelný a energetický kolos Vattenfall, v němž podlehl právě Křetínskému. V Česku Australané spolupracují například s RWE.

Peníze od investorů Křetínský s Patrikem Tkáčem, dalším rozhodujícím akcionářem EPH, potřebují, aby vyplatili další podílníky holdingu. Za plnou kontrolu v EPH tedy podle plánu de facto zaplatí tím, že se vzdají části výnosů z infrastrukturní části skupiny.

Na burzu mělo jít zhruba 15 procent akcií EPIF. Zatímco v Praze se mělo obchodovat s akciemi, investoři v Londýně by si mohli koupit pouze certifikáty GDR, což jsou cenné papíry, s nimiž není spojeno hlasovací právo.

Společnost EPIF poskytuje infrastrukturní služby v energetice, a to v přepravě plynu, distribuci plynu a elektřiny, v teplárenství a ve skladování plynu. Skupina působí hlavně na Slovensku a v Česku. Firmu EPIF stoprocentně ovládá holding EPH.

EPH zahrnuje více než 40 podniků v České republice, na Slovensku, v Polsku, Německu, Británii a v Itálii. Podnikají v oblasti těžby uhlí, výroby elektřiny a tepla či dodávek tepla, jakož i tranzitu zemního plynu. Holding od svého založení v roce 2009 rychle expanduje.

Mohlo by vás zajímat:
TOP 10 největších těžebních bestií
VIDEO: Liebherr – vzpoura strojů
VIDEO: Uhněte z cesty, jde uhelný obr