Doba čtení:3 m, 32 s
Ilustrační foto: morgueFile.com
Aktuálně se tuna koksovatelného uhlí prodává za 213 dolarů, což je od února téměř trojnásobné zvýšení. Foto: morgueFile.com

Černé uhlí, surovina důležitá pro výrobu oceli, zažívá velký návrat. Cena je více než 200 dolarů za tunu. Těžaři v Česku a Polsku vydělají až příští rok.

Státní plánovací komise v Číně zařídila, že se ceny černého uhlí ocitly na nejvyšších hodnotách od roku 2011. Důvodem je omezení tamní produkce dolů a oceláren, jimž vláda nařídila snížit počet pracovních dní kvůli zlepšení kvality ovzduší.

Nejedná se o růst cen tažený vyšší poptávkou. Jak dlouhé trvání bude tento trend mít, to do značné míry znovu ovlivní právě čínská plánovací komise,“ řekl Hospodářským novinám analytik Patrie Tomáš Sýkora.

Čtěte také:
Cena uhlí roste, pomůžou i deště?
Země G20 daly uhlí naději

Podle něj se již objevují první náznaky, že je čínská vláda s poklesem produkce uhlí o desetinu spokojená. Následně například umožnila zvýšit denní těžbu ve více než 70 dolech zhruba o 500 tisíc tun. Maximální počet pracovních dní, který se zúžil z 330 na 276, ale zatím zůstává v platnosti.

Aktuálně se tuna koksovatelného uhlí prodává za 213 dolarů, což je od února téměř trojnásobné zvýšení. Roste i cena levnějšího energetického uhlí, která se zvedla na 67 dolarů za tunu. To je nárůst o čtyři pětiny.

Tak vysoké ceny jsou dlouhodobě neudržitelné,“ myslí si analytik společnosti ENA Jan Gavor. Podle něj je jen otázka času, kdy se ceny koksovatelného uhlí sníží a budou se pohybovat kolem 150 dolarů za tunu. „I tyto ceny by však znamenaly návrat k provoznímu zisku pro OKD a polské producenty,“ podotkl. Česko a Polsko patří k posledním větším producentům černého uhlí v Evropě.

Podobně vysoký nárůst cen zažila tato komodita před šesti lety. Tehdy za ním stály obrovské záplavy v Austrálii, která je jejím hlavním světovým exportérem. Přímé škody dosáhly několika miliard dolarů. I tenkrát měla na zvýšení ceny vliv čínská ekonomika – naopak velkou poptávkou místních hutí a oceláren, které jely na plný výkon.

Šance pro OKD

Pro jediného českého těžaře černého uhlí, který letos v květnu skončil v insolvenci a je nyní na počátku reorganizace, přišel nárůst cen uhlí pozdě. Podnik přivedl do problémů právě loňský propad cen.

Zvýšení cen na světových trzích OKD pochopitelně vítá. Český i polský trh je však založený převážně na čtvrtletních a ročních kontraktech, proto se dění na volně obchodovatelných spotových trzích projeví až se zpožděním. Kontrakty na příští rok se podle Gavora budou prodávat podstatně dráž.

Očekáváme pozitivní ekonomický efekt pravděpodobně již v prvním čtvrtletí 2017,“ potvrdil mluvčí těžební společnosti OKD Ivo Čelechovský. Ve čtyřech hlubinných dolech na Karvinsku se v loňském roce vytěžilo osm milionů tun černého uhlí. Letos zatím firma očekává, že to bude méně. V OKD je podle názoru Gavora ekonomicky vytěžitelných ještě 58 milionů tun černého uhlí.

Koksovatelné uhlí je důležité pro výrobu oceli. Proto zvyšování cen pozorně sledují i čeští oceláři. Zajímá je nejen případné ukončení těžby v OKD, protože v Česku neexistuje žádná alternativa. Zároveň vědí, že se do vstupů hutních podniků promítne zvýšení cen uhlí ze strany OKD, které tuto společnost naopak může dostat do zisku.

Ceny uhlí a železné rudy rostou, ale ocel drží nízko levné dovozy,“ vysvětlila mluvčí ostravského ArcelorMittalu Barbora Černá Dvořáková. Hutnická firma ve třech provozech vyrábí asi milion tun koksu. K němu ročně potřebuje 1,4 milionu tun uhlí. Další velký podnik v regionu, Třinecké železárny, ročně spotřebuje asi 700 tisíc tun. „Nedokážeme nic předpovídat, vyčkáváme, jak se bude situace vyvíjet,“ uvedla mluvčí Petra Jurásková.

ArcelorMittal odebírá z OKD více než polovinu svojí spotřeby. „Je to pro nás z hlediska udržení plynulosti výroby zásadní, protože kvůli blízkosti dolů není problém časově zajistit dodávky tak, jak zrovna potřebujeme,“ řekla Černá Dvořáková. Zbytek uhlí firma nakupuje z Polska. Na tamním trhu ale zatím ceny uhlí klesají. „V červenci se tuna uhlí prodávala za 312 zlotých (88 dolarů),“ sdělil Dawid Salamadry, šéfredaktor Polish Coal Daily. Akcie polského těžaře JSW ale podle něj přesto v očekávání budoucích zisků závratně rostou.

NEJVĚTŠÍ SVĚTOVÍ TĚŽAŘI ČERNÉHO UHLÍ

  1. BHP Billiton
  2. Rio Tinto
  3. China Shenhua Energy Company
  4. Coal India
  5. Glencore

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Liebherr – vzpoura strojů
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu
Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech